Mezinárodní olympijský výbor

Z Multimediaexpo.cz

Logo MOV
Sídlo MOV v Lausanne

Mezinárodní olympijský výbor (anglicky: International Olympic Committee) je organizace sídlící v Lausanne ve Švýcarsku, založená Pierrem de Coubertinem spolu s Demetriusem Vikelasem a Jiřím Guthem v Lausanne ve Švýcarsku 23. června 1894 s cílem obnovit tradici antických olympijských her. K MOV patří 205 národních olympijských výborů. Od roku 2001 je předsedou Belgičan Jacques Rogge.

MOV organizuje letní a zimní Olympijské hry. První moderní letní olympijské hry se konaly v roce 1896 v Athénách v Řecku. První zimní olympijské hry se konaly v roce 1924 v Chamonix ve Francii. Olympismus je životní filosofie, spojující vyrovnanost a kvality těla a ducha. Sport se míchá s kulturou a výchovou, olympismus hledá a vytváří životní styl založený na principu radosti z úsilí, výchovné hodnoty dobrého příkladu a respektování morálních principů.

Amnesty International kritizovala MOV za to, že nedokázal vyvinout dostatečný tlak na dodržování lidských práv v Číně.[1] MOV se také smířil s cenzurou Internetu v Číně během olympijských her.[2]

Prezidenti MOV

Reference

  1. Amnesty International kritizuje Čínu kvůli lidským právům, ta to odmítá
  2. Olympijský výbor se smířil s cenzurou internetu během olympijských her

Externí odkazy