Midway

Z Multimediaexpo.cz

Ortografická projekce uprostřed s Atolem Midway
Atol Midway (2008)

Midway (havajsky: Pihemanu, také Ostrovy Midway, Atol Midway nebo Midwayské ostrovy) je atol o rozloze 6,2 km2 ležící v severním Tichém oceánu, na severozápadním konci Havajských ostrovů, asi v jedné třetině vzdálenosti mezi HonoluluTokiem. Leží méně než 300 km na východ od mezinárodní datové hranice, asi 5 200 km na západ od San Francisca a 4 000 km na východ od Japonska. Jako jediný z Havajských ostrovů není součástí amerického státu Havaj, ale je spravován společně s tzv. Menšími odlehlými ostrovy USA.

Atol tvoří kruhová korálová bariéra a několik písečných ostrůvků. Dva větší ostrůvky, Písečný ostrov (Sand Island) a Východní ostrov (Eastern Island), poskytují útočiště stovkám tisíců mořských ptáků.

Midwayský atol je známý jako místo bitvy u Midway, která se v okolních vodách odehrála 3.7. června 1942. Námořnictvo Spojených států v této bitvě vyřadilo čtyři těžké letadlové lodě japonského námořnictva, které chtělo Midway obsadit a tím Japonsku způsobilo drtivou porážku. Tato událost je považována za symbolický bod obratu ve vývoji války v Tichomoří.

V současné době je letiště na ostrovech používáno jako nouzové letiště pro dopravní letouny létající přes Tichý oceán podle pravidel ETOPS.

Souřadnice

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Midway