Šok ⇒ Mobilizace !! Vláda velmi rychle a potichu mění zákony !!
Bojí se nevole občanů. Jde o čas... Kdo tady straší válkou, Babiš ??

San Francisco

Z Multimediaexpo.cz

San Francisco, Kalifornie
Řadové domky s panoramatem města v pozadí. Vidět je mrakodrap Transamerica Pyramid a vedle něj budova Bank of America
Vlajka
vlajka
Základní údaje
Stát Kalifornie
Oblast Západ Spojených států
Okres San Francisco County
Starosta Gavin Newsom (D)
Rozloha 122 km²
Počet obyvatel 739 426 (2006)
Hustota osídlení 6 115 obyvatele/km²
  Oficiální web http://www.sfgov.org/

Poloha San Francisca

California map showing San Francisco County.png

San Francisco je město v USA. Je součástí oblasti San Francisco Bay Area. Se svými téměř 800 000 obyvateli je 4. nejlidnatějším městem státu Kalifornie a 14. nejlidnatější město Spojených států. Řadí se mezi nejhustěji obydlená města USA. San Francisco je také vyhledávaným cílem turistů díky velkému množství zajímavostí a památek. Je označováno za jedno z nejkrásnějších měst na světě.

Obsah

Popis města

California street (2006)

Golden Gateská úžina v San Franciském zálivu poskytla místo pro vybudování stejnojmenného města, které dnes spolu s dalšími městy na pobřeží zálivu (především San Jose a Oakland) tvoří 6 milionovou aglomeraci. Na konci 19. století zde byly vybudovány 4 univerzity. San Francisco je významnou dopravní křižovatkou, s městy Berkeley a Oakland ho pojí mosty, ale také podzemní dráha Bart. Také je zde letiště. San Francisco je zároveň hlavní námořní centrálou severní Kalifornie.

Historie

Původní Američané se v oblasti San Francisca usadili před 10 000 lety. První Evropan, který vplul do San Francisské zátoky, byl španělský průzkumník Don Gaspar de Portola v roce 1770. První španělská misie, Mission San Francisco de Asis, byla založena o šest let později. Na místě, dnes nazývaném Presidio, byla postavena malá vojenská tvrz. Na ostrově Alcatraz postavili Španělé malou vesnici nazvanou Yerba Buena. Později připadlo území Mexičanům a stalo se nezávislým, ale izolovaným. Po dobytí Kalifornie Spojenými státy byla vesnice v roce 1847 přejmenována ma San Francisco. V té době bylo San Francisco malé městečko s nehostinnou geografií. To vše se změnilo za dva roky. Zlatá horečka do tohoto území přitáhla imigrační vlnu. Počet obyvatel se v prosinci 1849 zvýšil z 1 000 na 25 000. Železnice, bankovnictví a těžební průmysl přitáhl do města majoritní ekonomické síly.

Zemětřesení v roce 1906, spolu se souvisejícím požárem, zničilo 80% města, včetně historického jádra. Zemřelo přes 3 000 lidí. Otevření mostů San Francisco – Oakland Bay Bridge a Golden Gate Bridge v roce 1936 a 1937 způsobilo, že město bylo více dostupné a počet obyvatel prudce vzrostl. V druhé polovině 20. století se San Francisco stalo magnetem pro malíře, spisovatele, rockové muzikanty a hippies. Také se stalo centrem osvobození homosexuálů. V roce 1989 zasáhlo město další zemětřesení. Bylo zničeno velké množství cest a silnic

Geografická poloha

San Francisco leží na západním pobřeží Spojených států a je ze tří stran obklopeno vodou; Tichým oceánem na západě a San Franciscou zátokou. Součástí města je i několik ostrovů, například Alcatraz nebo Treasure Island. K městu patří i neobydlené Farallonské ostrovy v Tichém oceánu, vzdálené 43 kilometrů od města. Hlavní část města se rozprostírá na ploše zhruba 11x11 kilometrů. Díky své poloze je San Francisco významnou dopravní křižovatkou.

Pro San Francisco je typický nerovný terén s velkým množstvím více než padesáti kopců. Podle kopců na kterých leží jsou pojmenovány i některé městské čtvrti, jako například Pacific Heights, Russian Hill, Potrero Hill, nebo Telegraph Hill.

Počasí a klima

San Francisco – klimadiagram

Pro San Francisco jsou typické mírné deštivé zimy a suchá léta. Vzhledem k tomu, že je město ze tří stran obklopeno vodou, je San Franciské klima silně ovlivněno studenými proudy Tichého oceánu, což přináší jen malé rozdíly mezi teplotami během roku. Průměrné letní leploty se pohybují do 21 °C. Nejvyšší teplota, která kdy byla v San Franciscu naměřena, bylo 39 °C 14. června 2000. Zimy jsou mírné s teplotami kolem 15 °C. Teploty většinou nikdy nesestoupí k 0 °C, s výjimkou nejnižší zaznamenané teploty -3 °C, která byla naměřena 11. prosince 1932. Nejvíce sněhu ve městě napadlo 5. února 1887, kdy leželo v ulicích centra města 9,4 cm sněhu, v ostatních částech San Francisca to bylo 17,8 cm. Poslední měřitelné sněžení bylo 5. února 1976, kdy na většinu území města napadlo 2,5 cm sněhu.

Kombinace studené vody Tichého oceánu a poměrně vysokých teplot kalifornské pevniny vytváří pro město charakteristickou mlhu. Ta může v jarním a letním období zahalit západní část města na celý den. Méně se mlha vytváří ve východních oblastech San Francisca, hlavně koncem léta a na podzim, kdy je ve městě nejtepleji. Kvůli kopcovitému reliéfu města a vlivu oceánu se podnebí v různých částech města může velmi lišit. Vysoké kopce ve středu města se vyznačují až 20% rozdílem v množství srážek než ostatní části města. Kopce také chrání východní oblasti před mlhami a oblačností.

Obyvatelstvo

Podle odhadu z roku 2005 žije v San Franciscu 719 077 obyvatel[1].

Městské části

San Francisco se skládá z 39 městských čtvrtí (neighborhoods). Seznam čtvrtí vychází z údajů sanfranciského Oddělení územního plánování (SF Planning Department).[2]

Bayview, Bernal Heights, Castro/Upper Market, Chinatown, Crocker Amazon, Diamond Heights, Downtown Civic Center, Excelsior, Financial District, Glen Park, Golden Gate Park, Haight Ashbury, Inner Richmond, Inner Sunset, Lakeshore, Marina, Mission, Nob Hill, Noe Valley, North Beach, Ocean View, Outer Mission, Outer Richmond, Outer Sunset, Pacific Heights, Parkside, Potrero Hill, Presidio, Presidio Heights, Russian Hill, Seacliff, South Bayshore, South of Market, Treasure Island, Twin Peaks, Upper Market, Visitacion Valley, West of Twin Peaks, Western Addition.

Galerie


Panorama města
San Francisco – od rána do noci (2011)


YouTube

San Francisco (Official Video HD, anglicky)
Drtivé Zemětřesení 1906 (dva pohledy, anglicky)


Reference

  1. Zdroj: United States Census Bureau, sčítání z roku 2000
  2. NEIGHBORHOOD GROUP ORGANIZATIONS [online]. San Francisco Planning, rev. 2019, [cit. 2023-02-03]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
San Francisco
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
San Francisco