Hra o více hráčích

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)
Přejít na: navigace, hledání

Multiplayer (Multihráč neboli Hra o více hráčích) je herní termín převzatý z angličtiny označující programovou možnost počítačové hry nebo videohry hrát tutéž hru ve stejný čas v několika hráčích najednou.

Opakem multiplayeru je singleplayer.

Multiplayerové hry

Existují různé druhy multiplayerových her.

Herní servery a sítě

Akční hry jako Doom nebo Half-Life se hrají na tzv. dedikovaných serverech. Tento server je určen pro koordinaci pohybu a chování hráčů. Stará se o mapu, na níž se zrovna hraje, případně ji po skončení hry (ať už z důvodu vypršení časového limitu nebo dosažení určitého počtu fragů) vymění za jinou (v některých hrách lze změnu mapy vyvolat hlasováním hráčů).

Strategické hry oproti hrám akčním nabízejí hraní přes tzv. herní sítě. Největší z nich je Battle.net, ale existují i další sítě jako GameSpy, Westwood Online, WormNet, BlueByte Game Channel. Herní sítě jsou založeny na peer to peer architektuře. Klient se nejdříve připojí k serveru a zde do herní místnosti, kde může chatovat s ostatními hráči. Odtud také může zakládat hry, popřípadě listovat seznamem již založených her a připojovat se k nim. Zde funkce serveru obvykle končí - jsou-li klienti propojeni, všechna další data (o pozici hráčů a jejich jednotek, chat ve hře) se rozesílají přímo mezi nimi.

Související články


Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace