Doom

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Hra Doom v systému BeOS.
Tento článek pojednává o počítačové hře. O dalších významech slova pojednává článek: DOOM.

Doom, čti [dúm], je akční počítačová hra, vydaná v roce 1993 společností ID Software. Stala se legendou. Následovala další dvě pokračování: Doom II z roku 1994Doom 3 z roku 2004. Podle hry byl natočen i film a vyšla i stolní hra (DOOM: THE BOARDGAME). 7. května 2008 také společnost ID Software oznámila zahájení prací na Doom 4.

Obsah

Příběh

Hra popisuje příběh elitního mariňáka vyslaného do společnosti UAC. Tato společnost experimentuje s teleportací, ale cosi se pokazilo a všude kolem se začaly objevovat příšery z pekla. Vy jako mariňák jste ten, který přežil jako poslední při výpravě na Mars bojovat s příšernými zrůdami, potvorami a nemrtvými lidmi. Celkem musí projít 27 úrovněmi ve 3 epizodách, aby se později vrátil na Zemi.

Grafický engine

Grafický engine byl na svojí dobu velmi dobrá. Žádné jiné hře – kromě System Shocku – se už se nepovedl takový grafický skok. Oproti první first-person-shooter od ID software s názvem Wolfenstein 3D tu přibyly textury podlah a stropu, paralaxní obloha, víceúrovňové mapy se schody a výtahy.

Engine hry je 3D z pohledu hráče, založený na omezení třetího rozměru; nelze tedy používat některé typické rysy 3D prostředí jako jsou vícepatrové místnosti apod. Rozlišení hry je v 320 × 200 pixelů; což bylo v roce 1993 průměrné rozlišení. Doom byl ve své době hrou náročnou na výkon PC. Tento v té době špičkový engine využilo několik dalších her, mezi nejznámější patří Heretic od firmy Raven software (a z Heretica pak Hexen), která s Id Software úspěšně spolupracuje řadu let. O revolučnosti hry vypovídá fakt, že na dlouhá léta se pro hry typu first-person-shooter vžil název Důmovka. Grafický engine Dooma je k dispozici pro různé platformy (Windows, Linux a další, také si ho můžete zahrát například na ipodu se zvláště upraveným linuxem – iPod Linux Project) nebo na mobilech s OS Android.

Nepřátelé ve hře Doom
jménoobrázek
Bývalý voják (Zombieman)
Bývalý seržant (Shotgun guy nebo Shotgun sergeant)
Imp
Démon (Demon)
Duch (Spectre)
Ztracená duše (Lost Soul)
Cacodémon (Cacodemon)
Pekelný baron (Baron of Hell)
Cyberdémon (Cyberdemon)
Pavouk Mastermind (Spider Mastermind)

Soubory .WAD (iwady)

Hra Doom (a její klony) mají veškeré textury (a to jak objektů, zdí, nebo i nepřátel), mapy úrovní a zvuky uložené v souboru .WAD. Na jeho editaci bylo vytvořeno mnoho programů. Lze je rozdělit do dvou kategorií – některé upravují úrovně (např. WadAuthor, DEU), jiné upravují zase grafiku hry (např. NWT), další editují samotný spustitelný soubor EXE (doom.exe nebo doom2.exe), čímž umožňují plnou kontrolu nad hrou (např. Dehacked). Na rozdíl od dalších her, které vyšly později, Doom není plně 3D, což velmi usnadňuje editaci. Prostředí tvoří ve skutečnosti 2D mapa, třetí rozměr je výška, stanovená jako číselná hodnota udávaná nad základní úrovní. To má za následek, že nelze mít dva prostory nad sebou. V novějších portech, např. GZDoom to už lze. Existují také upravené iwady, které udělají z Dooma úplně jinou hru (například udělají z Dooma Half-Life). Nebo si můžete například stáhnout OpenDoom iwad, který je předělávkou klasického Dooma, ale zdarma a pod licencí GPL.

Editace úrovní

V editoru se každá úroveň zobrazí jako dvojrozměrná mapa; přestože prostředí je trojrozměrné. Ta se skládá ze sektorů, které jsou mezi sebou oddělené stěnami. Ty mohou být buď oboustranné (tzn. spojují dva sektory) nebo jednostranné (za nimi se nachází needitovaný prostor). Na každé stěně může být sice jen jedna textura, zato ale v případě, že se dva sektory nenapojují v jedné rovině, je možné umístit dvě textury (nahoře a dole), jako je tomu např. u vytváření oken nebo schodů. Stěny (sidedefs) se spojují v tzv. uzlech (vertex). Jsou to zároveň i rohy jednotlivých sektorů (místností), může se jich zde stýkat ohromné množství. Sektory nebo stěny se nemohou vzájemně překrývat, pokud se ale tak stane, po spuštění hry dojde k různým podivným efektům; oba překrývané sektory se budou mezi sebou prolínat. Pokud má fungovat nějaký mechanismus (např. snižující se strop), musí se nadefinovat vlastnosti stěny (klidně i průchozí) tak, aby uvedla nějaký sektor v činnost. Poté stačí jenom stěnu použít (zmáčknutí tlačítka), střelit do ní nebo jí projít. Této provázanosti se říká tag. Klasický level Doomu obsahuje asi 20 tagů, některé z nich ovládají i více sektorů současně.

Zbraně

K zabíjení nepřátel slouží velké množství zbraní. Ty jsou stále více smrtonosnější.

Odezva

Ještě dnes existuje ohromné množství DOOM fanoušků. A to hlavně pro některé rysy hry, které nikdo jiný nedokázal zdokonalit nebo zlepšit - nízké nároky na hardware (dnes), velké možnosti měnit hru (jednoduchá editace úrovní, možnost importovat grafiku, stahování dalších úrovní z internetu). Také vyšly programy jako ZDOOMDoom Legacy, které zlepšují grafiku na dnešní úroveň.

ZDOOM

ZDoom engine který používá původní datové WAD soubory hra dosahuje nových možností. Na rozdíl od původního Doom.exe a Doom2.exe funguje ZDoom a jeho modifikace bezproblémově pod Windows XP a Windows Vista a přináší tak Doom i dnešním hráčům. Je zde možnost nastavení různých módů hry, skákání, lepší rozlišení atd.

ZDaemon

Engine ZDoom využívá velice populární ZDaemon. Jedná se o multiplayerový engine, využívající síť serverů po celém světě k hraní hry Doom. Po vytvoření konta a nastavení cesty k datovým souborům WAD je možné hrát klasické mapy Doom1 a Doom2 ale od roku 2004 i další módy typu CTF.

Grafika s použitím Doomsday Enginu

Doomsday Enginem může hra v závislosti na různých nainstalovaných vylepšeních vypadat velice moderně. Tato modifikace se nazývá jDoom. S nainstalovanými 3d modely je plně 3d, takže se zde již nevyskytují žádné sprity; engine je založen na stejné bázi jako populární Quake 3. Všechny předměty, ozdoby na stěnách, zbraně, monstra, atp. jsou pak plně 3D. Dalším vylepšením jsou pak dynamická světla a jiné podobné efekty. Rozlišení hry s Doomsday Enginem může dosahovat až 1680 × 1050, a zvuk může být s použitím systému EAX 5.1. Přidána byla rovněž možnost ve hře skákat či plně využít mouselook. Po Doomovi vydali ID Software ještě podobné úspěšné hry, hlavně sérii Quake. Žádná z dalších her ale svojí originalitou a jednoduchostí nepředčila klasický Doom, nejvíce se této jednoduchosti přiblížil Quake 3: Arena. Byly vydány datadisky s úrovněmi jako byl Ultimate Doom a Final Doom. Časem se na internetu začaly objevovat celé nové epizody vytvořené fanoušky.

Cheaty

Pište v rychlém sledu na klávesnici:

YouTube

Doom: Episode 1 Secrets Part 1 (anglicky)
Doom: Episode 1 Secrets Part 2 (anglicky)


If Doom was done today (Part 1, anglicky)
If Doom was done today (Part 2, anglicky)


Související články

Externí odkazy

České stránky

Anglické stránky


Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace