Slavíme 14. výročí existence naší Encyklopedie !
Nyní začíname budovat super balíček 71 000 souborů (142 000 editací),
který kolem 28. prosince rozdrtí všechny rekordy naší Encyklopedie...

NASCAR

Z Multimediaexpo.cz

Daytona 500 v roce 2004

NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing) je motoristický sport v USA, ve kterém startují závodní speciály. Nascar založil Bill Francii Sr. vletech 1947-1948. Oficiálně se jezdí od roku 1948. Od roku 2009 je generální ředitel Brian Francie, vnuk zesnulého Billa Francie sr. NASCAR patří se svymi milióny fanoušků mezi nejsledovanější sporty v USA. Tři největší závodní série schválené do NASCAR jsou Sprint Cup, Nationwide Series a Craftsman Truck Series. Celkově se ale pod patronací NASCAR pořádá okolo 1500 závodů na více než 100 tratích v 39 státech USA, Kanady a Mexika. Exhibičně se závodilo v roce 1988 v Austrálii a mezi roky 1996 - 1998 v Japonsku. Vozy z 1. ligy NASCAR Sprint Cup mají výkon 850 koňských sil a váží okolo 1500 kg. Ředitelství NASCAR je v Daytona Beach, Florida.

Obsah

Sprint Cup

"NASCAR Sprint Cup Series" je nejvyší úroveň provesionální soutěže a v důsledku toho také nejpopolárnější a nejziskovější ze všech soutěží NASCAR. V sezóně 2011 se soutěž skládá ze 36 závodů v 10 měsících.

Nationwide Series

"NASCAR Nationwide Series" je druhá nejvyší soutěž NASCAR. Poslední vítěz je Brad Keselowski v roce 2010. Moderní forma těchto závodů začala v roce 1982 s hlavním sponzorem Anheuser-Busch Brewing's Budweiser. V současné době jediná soutěž ze tří nejznámějších, která se jezdí mimo území USA. Sezona je o několik závodů kratší než u Sprint Cupu. A také celkový obrat peněz a ceny jsou významně nižší.

Camping World Truck Series

The '"NASCAR Camping World Truck Series jsou vlastně upravená nákladní auta, tady však nejde o tracky jako třeba v čeké republice ale o upravené pick upy. Vítěz poslední sezóny (2010) byl Todd Bodine. Serie závodů Camping World Truck Series vznikla v roce 1994. První závod proběhl v následujícím v roce 1995.

Bezpečnost v NASCAR

Většina bezpečnostních prvků v NASCAR byla zavedena až v reakci na smrti a těžká zranění jezdců, někdy i 30let po jejich navržení. Největším problémem je velké přetížení G při havárii a následný požár speciálu. Dnes už jsou v těchto směrech zavedeny některé bezpečnostní prvky, ale stále je co zlepšovat.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
NASCAR