V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Nagant M1895

Z Multimediaexpo.cz


Nagant M 1895 byl kvalitním revolverem belgické konstrukce široce používaným v ruské a později sovětské armádě od roku 1895 až do let druhé světové války, kdy byl postupně nahrazován pistolí TT-33. Zaveden byl ve dvou hlavních variantách - s jednočinným spoušťovým mechanizmem pro mužstvo a dvoučinným pro důstojníky. Vyráběl se rovněž v ruské státní zbrojovce v Tule, nejvíce v letech 1914 - 1917.

Obsah

Historie

Belgický Nagant

Revolvery systému Nagant vzniklé v Belgii získaly velkou oblibu a rozšířily se do výzbroje několika zemí. Byly kopírovány nebo napodobovány řadou belgických, německých a španělských firem. Charakteristickým znakem je u nich uzavřený rám, originální konstrukce nabíjecí klapky s listovou pružinou, hlaveň zašroubovaná do rámu. Pozdější modely mají odnímatelné stěny rámu a dopředu posuvné válce bránící úniku plynů štěrbinou mezi hlavní a válcem. Nejrozšířenější modely byly Nagant 1887, 1895 a 1910. Revolver Nagant M1895 zkonstruovali bratři Léon a Émile Nagantové v Belgii. Vyráběl se od roku 1895 až do roku 1945. Revolver Nagant měl jako jeden z prvních vyřešen problém s únikem plynu ze spáry mezi válcem a hlavní při střelbě. Tento problém byl vyřešen použitím přítlačného válce a zvláštních nábojnic, kde byla střela zcela zapuštěna do nábojice a nábojnice se před výstřelem v délce cca 2 mm zasunovala do hlavně. Revolver používal náboje ráže 7,62 mm plněné bezdýmným prachem, válec obsahoval 7 nábojů. Tento model byl ve výzbroji v Rusku a SSSR, vyráběl se také v Polsku.Tento revolver je možno vidět ve filmu Nepřítel před branami.

Ruský Nagant M1895

Původní ruské označení bylo 3-čárkový revolver vzor 1895 systém Nagant. Revolver byl zpočátku do Ruska dovážen, ale později dostala Tulská zbrojovka povolení k licenční výrobě a tak vznikly revolvery Nagant 1895 v standardní velikosti i zkrácené verze revolveru pro policii. Tento spolehlivý revolver měl uzavřený rám a jednotlivé vyhazování nábojnic. V carské armádě existovaly revolvery Nagant s dvoučinným (pro důstojníky) a jednočinným (pro mužstvo) bicím a spoušťovým ústrojím. U dvoučinného revolveru se před výstřelem po stisknutí spouště bicí kohout natáhl automaticky. Jednočinný revolver pro mužstvo, u kterého bylo nutno před výstřelem pokaždé natáhnout bicí kohout, byl zaveden z důvodu, aby mužstvo zbytečně neplýtvalo střelivem při rychlé palbě. Do Rudé armády byl zaveden pouze vzor s dvoučinnou funkcí. Zůstal ve výzbroji i v období druhé světové války až do poválečného období, kdy se používal se na střelnicích pro disciplínu velkorážový revolver. V průběhu služby neprodělal žádnou významnější modifikaci, pouze jeho mířidla byla mírně pozměněna. Zkrácená verze revolveru byla vyráběná v malém množství. Ruský Nagant se dočkal ještě dalších vylepšení, jako například speciální verze s tlumičem hluku výstřelu. U této verze se jednalo o tlumič integrovaný, tzn. pokud ho střelec chtěl odstranit, revolver nebyl schopen střelby, tedy střelby přesné a bezpečné. Revolver Nagant s tlumičem využívala též KGB.

Literatura

  • V. Dolínek, V. Francev, J. Šach - Fotografický atlas zbraní 1. a 2. světové války - Nakladatelství Aventinum, Praha 2001 - ISBN 80-7151-198-6
  • A. B. Žuk - Revolvery a pistole - Naše vojsko, Praha 1993 - ISBN 80-206-0364-6

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Nagant M1895
Sovětské lehké zbraně druhé světové války
Pistole a revolvery

Pistole TT-33Nagant M1895

Pušky a karabiny

AVS-36SVT-40Mosin-Nagant

Samopaly

PPDPPŠ-41PPS

Kulomety

Maxim 1910DS-39DPSG-43DŠK

Protitankové pušky

PTRD-41PTRS

Granáty

F-1RGD-33RG-41RG-42RPG-40RPG-43RPG-6