Zelenskyj srdceryvně pláče !!
Washington oznámil, že nedostane ani peníze, ani bomby !!
Češi budou srdceryvně plakat také..., ale z jiného důvodu !!

Rudá armáda

Z Multimediaexpo.cz

Vlajka rudé armády
Setkání na Labi – historicky první setkání Sovětských a Amerických vojáků
Ivan Stěpanovič Koněv, krásná socha na náměstí Interbrigády (Praha 6)
Památník rudoarmějcům u Hlavního nádraží v Praze

Rudá armáda, celým názvem Dělnicko-rolnická rudá armáda (rusky Рабоче-крестьянская Красная Армия Raboče-krestjanskaja Krasnaja Armija (PKKA nebo RKKA), zkráceně jen Красная Армия, česky Rudá armáda) byla armáda bolševického Ruska (1918-1922) a posléze Sovětského svazu (1922-1946). S pomocí armádních specialistů carské armády ji během ruské revoluce (28. ledna 1918) z pověření Rady lidových komisařů založil Lev Trockij. Označení rudá vzniklo během ruské občanské války (v letech 1917-1918) jako protipól Bílé gardy (krasnogvardějci proti bělogvardějcům). Vojáci Rudé armády, nástupkyně Rudé gardy, se nazývali rudoarmějci nebo krasnoarmějci (podle ruštiny). Pomníků rudoarmějců bylo za časů komunistické diktatury v Česku mnoho, po Sametové revoluci jich byla většina odstraněna. K vidění jsou ještě například na Moravském náměstí v Brně nebo v Praze u Hlavního nádraží.

Označení rudá mělo oficiálně symbolizovat krev pracující třídy prolitou v boji proti kapitalismu a víru v rovnost a bratrství všech lidí. Bylo od něho upuštěno 25. února 1946, protože nežádoucím způsobem připomínalo revoluční původ ozbrojených sil.

Od února 1946 až do zániku SSSR v roce 1991 se armáda Sovětského svazu oficiálně nazývala Sovětská armáda (rusky Советская Армия (СА)/Sovjetskaja Armija). Rudá armáda byla od 40. let 20. století až do pádu Sovětského svazu největší armádou světa, v některých letech ji ale pravděpodobně ve velikosti předstihla čínská Lidová osvobozenecká armáda.

Rudá armáda byla vytvořena dle Leninových slov „pro systematické vojenské akce k získání, vybojování, sběru a svozu obilí a topiva“ např. pro akce typu s kulomety pro obilí.[1] Představiteli režimu, socialistického realismu, budovatelské poezie byla opěvována jako „armáda míru“.

Obsah

Historie Rudé armády

Galerie tanků Rudé armády

Reference

  1. ruský historik Alexandr Jakovlev, např. kniha Rusko plné křížů

Externí odkazy

Související článek


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Rudá armáda