New York Stock Exchange

Z Multimediaexpo.cz

Budova burzy v New Yorku

New York Stock Exchange (zkráceně NYSE), je americká burza se sídlem ve městě New York City, státu New York (na známé Wall Street na dolním Manhattanu, č. p. 11). Tato burza je největší burza akcií a derivátů na světě (měřeno dle tržní hodnoty kótovaných akcíí – ke květnu 2008 byla tržní kapitalizace 28,5 bilionů dolarů). Obchod na ní je uskutečňován prezentačním systémem s podporou počítačů.

Obsah

Historie

Plány na vybudování newyorské burzy započaly v New Yorku roku 1792, podpisem dohody o obchodu s cennými papíry (Buttonwoodská dohoda). Tuto první dohodu podepsalo 24 brokerů (makléřů). Oficiálně byla ale ustanovena až 8. března 1817 jako druhá nejstarší burza ve Spojených státech (po burze ve Philadelphii, která vznikla již v roce 1790). Nynější název vznikl roku 1863. V roce 1978 byla budova burzy přidána do registru národní historických míst.

Organizace

Členem této burzy se může stát pouze fyzická osoba. Počet členů je 1 366, členství je možno odkoupit nebo pronajmout. NYSE spravuje nezisková korporace NYSE Euronext. Samotná správa burzy pak funguje obdobně jako akciová společnost, členové volí nejvyšší orgán burzy, kterým je tzv. rada ředitelů.

Kontrola obchodů na této burze je velmi problematická, proto se vytvořil čtyřstupňový systém kontroly, jehož nejvyšším orgánem je Kongres Spojených států amerických. Obchodování jednotlivých titulů je pod kontrolou tzv. burzovního specialisty, ten musí udržovat likviditu, tedy nakupovat a prodávat neuspokojené příkazy. Mimo něj jsou zde makléři, kteří velké obchody dohadují pomocí tzv. open outcry se specialistou.

Reprezentativním indexem je NYSE Composite a Dow Jones Industrial Average (DJIA).

Galerie

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
New York Stock Exchange
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
New York Stock Exchange