Nová krev pro OS/2

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Autor: Michal Pohořelský
Uveřejněno: Softwarové noviny 03/2004, strana 28

Operační platforma OS/2 má za sebou více než 16 let bouřlivého vývoje, který byl poznamenán několika výraznými zlomy. V polovině roku 1999 se na trhu objevil velmi působivý systém OS/2 Warp Server for E-business (OS/2 Aurora verze 4.5) určený pro podnikovou sféru. V únoru 2000 ohlásila IBM novou strategii - podporovat i vylepšovat operační systém OS/2 po dobu minimálně dalších sedmi let.

A hned na počátku roku 2001 vytvořila IBM balík důležitých vylepšení a oprav pro OS/2 pod názvem Convenience Pack 1 a dohodla se s firmou Serenity Systems na vytvoření nové uživatelské (klientské) verze OS/2 – eComStation verze 1.0, který demonstroval obrovskou touhu uživatelů po dalším pokračování ságy jménem OS/2.

Počátkem roku 2002 vytvořila IBM nový balík důležitých vylepšení pro uživatelé předplacené služby Software Choice - Convenience Pack 2, který se stal důležitým vylepšením nové připravované verze eComStation. Na začátku února 2003 se objevila jeho první testovací verze - Release Candidate 1. Přesně 24. května 2003 nastal slavnostní okamžik – nový systém eComStation verze 1.1 Entry byl oficiálně uveden na trh. Osobně jsem eComStation 1.1 Entry (dále jen eComStation) získal o pouhé 2 měsíce později, takže se nyní můžeme společně podívat na jeho možnosti.

eComStation verze 1.1 (2003)

Systém eComStation se dodává v pěkné modrobílé složce, která obsahuje celkem dva CD-ROM disky, tenký anglický manuál s černobílými obrázky (56 stran) a registrační kartu. Na prvním žlutém CD je samotný operační systém eComStation. Na druhém fialovém CD je obrovské množství důležitých doprovodných aplikací a vývojových nástrojů.

Uživatel si navíc může zakoupit další dva CD disky – Application Pack (komplexní kancelářský balík IBM Lotus SmartSuite 1.7.2 pro OS/2, vzdálený přístup k unixu přes HobLink X11 Server a kompletní podporu scannerů přes Applause Image) a Multi Processor Pack (plná podpora pro nákladné pracovní stanice s 2, 4, 8 nebo 16 procesory Intel/AMD).

K největším novinkám eComStation patří zcela nový instalační program, který se snaží maximálně těžit z technologie CID (Configuration, Installation and Distribution). Proto je vyjímečně flexibilní a nabízí obrovský počet ovladačů. Ovladače pro jednotlivé grafické karty AGP / PCI jsou kompletně nahrazeny univerzálním servisním programem SciTech Display Doctor 7.1, který nabízí kvalitní 2D podporu pro téměř všechny současné grafické karty (staré karty VLB nejsou podporovány). Samozřejmostí je okamžitá podpora více než 1000 různých tiskáren. Podpora zvukových karet je trochu horší - chybí podpora pro Sound Blaster Audigy 2. Opravdu masivní je však podpora integrovaných zvukovek (AC97). Novinkou je přímá podpora televizních karet (s čipy BT848 a Hauppauge).

Už tak výborná podpora přenosných médií byla opět vylepšena pro - interní (SuperDisk LS-120, Jazz 1 GB, ZIP 100, ZIP 250, CD-ROM, CD-RW, DVD-ROM) a USB externí (SuperDisk LS-120, ZIP 100, ZIP 250, Sony Spressa CD-RW). Masivní podpora národních jazyků a fontů je převzata z OS/2 Aurory. Vedle univerzálních UNICODE fontů si můžete nainstalovat speciální fonty Japonské, Čínské, Korejské, Arabské, Řecké a Thajské. Uživatelé starých aplikací a her ocení pokračující plnou podporu Windows 3.1 a textového DOSu.

Po startu eComStation plně podporuje souborové systémy FAT, FAT32, HPFS, Journaled File System (JFS), NFS, ISO 9660 (CD), UDF (DVD) a NTFS (Win NT/2000/XP - jen pro čtení). Pomocí rozšíření je k dispozici EXT2 (Linux).

Staré grafické prostředí WorkPlace Shell odešlo na věčnost a bylo nahrazeno novým a mnohem výkonnějším prostředím eWorkPlace. Také systémová lišta WarpCenter je pryč a byla nahrazena velmi dynamickou lištou eCenter. Důležitou novinkou je ePager - správce 100 virtuálních pracovních ploch. Nové systémové nástroje eStyler Lite a Window Themes umožňují velmi rozsáhlé a velmi efektní vizuální úpravy systémových i aplikačních oken. Příjemnou maličkostí jsou světové hodiny World Time Clock.

Výrazně se opět zvýšila integrace Internetu a všech jeho technologií. eComStation nabízí rovnou 3 internetové prohlížeče - zcela nový IBM Web Browser 2.0, Mozillu 1.3 a starý dobrý Netscape Communicator 4.61. Naprostou samozřejmostí jsou dva jazyky Java - verze 1.1.8 a verze 1.3.1 (nejnovější verzi 1.4 si lze stáhnout), přehrávač Macromedia Flash 5 a výkonná databáze PostgreSQL 7.3.2. Integrovaná aplikace eCSCoNet nabízí kompletní podporu pro analogové modemy, ISDN (CAPI 1.1 a 2.0) a dokonce (A)DSL.

Pro vývoj aplikací může každý použít kompletní vývojové prostředí IBM Toolkit 4.52 a komplexní překladač OpenWatcom C/C++ 1.0 (nejnovější verzi 1.2 si lze stáhnout). Přitom je nutné vědět, že eComStation je v některých parametrech lepší než OS/2 Aurora (má lepší TCP/IP, lepší podporu COM portů apod.) a daleko lepší než 7 roků starý OS/2 Merlin.

Srovnávat eComStation 1.1 Entry a OS/2 Merlin 4.0 je stejné jako srovnávat Windows NT4 a Windows XP. Každý pochopí, že jde o kvalitní systémy, ale čas prostě nejde zastavit. A tak musí oba bývalí soupeři (OS/2 Merlin a Windows NT) přenechat pozice svým silnějším a agilnějším nástupcům.

Popis programu:

Procesor: minimálně Pentium / 150 MHz, doporučeno Pentium II / AMD K6-2
Paměť: 48 MB, doporučeno 128 MB RAM
Místo na disku: 500 MB
Grafika: minimálně 1 MB VRAM, doporučeno 16 MB VRAM
Ostatní: 16bitová zvuková karta, myš, CD-ROM.
Výrobce: Serenity Systems (http://www.serenity-systems.com)
Registrace možná přes Jimaz, s.r.o. (tel. 233 372 301 - http://www.jimaz.cz)
Cena - 199 USD bez DPH (přibližně – 7 000 Kč)

Názor SWN

Pro – Rychlejší než Windows XP s nižšími nároky na výkon počítače, imunní vůči všem moderním virům.
Proti – Téměř nulový zájem ze strany velkých firem.
Závěr – OS/2 se opět snaží útočit na platformy Windows a Linux. Nabízí vlastnosti, které na obou konkurenčních platformách nenajdete.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace