Obloha

Z Multimediaexpo.cz

typická denní obloha
obloha za větrného oblačného počasí
bouřková obloha
pohled na oblohu do zenitu
obloha při západu Slunce

Obloha nebo také nebe (knižně nebo básnicky firmament (z lat. firmamentum vzpěra, sloup) nebo nebeská klenba) je ta část zemské atmosféry nebo vesmíru, která je viditelná z povrchu Země (nebo jiné planety). Někdy se říká, že ptáci, a letadla létají na obloze. Přesnější definice je obtížná. Při denním světle je obloha světle modrá, což je důsledkem rozptylu slunečního světla v ní. Nad Zemí není žádný modrý objekt, který bychom viděli. Naopak v noci je obloha černá a posetá hvězdami. Světle modrá barva oblohy je důsledek rozptylu slunečního světla. Za slunečného počasí je díky Rayleighova rozptylu tmavší v zenitu a světlejší na horizontu. Při východu a západu Slunce červená a oranžoví a v noci je černá. Během dne, pokud není zataženo, je na obloze vidět Slunce. V noci je pak možno na obloze spatřit hvězdy, planety a Měsíc. (Měsíc lze vidět často i ve dne. Některé hvězdy a planety pak za výjimečných podmínek také.) Při svítání a soumraku bývá vidět planeta Venuše, která se označuje poprvé jako Jitřenka, podruhé jako Večernice; někdy jsou vidět ranní nebo večerní červánky (Zora nebo zastarale zoře je slovanské označení jak pro (zejména) Jitřenku, ranní červánky, úsvit,[1] ale i pro večerní červánky a Večernici, bohyně Zora odpovídá římské Auroře.[2] Na obloze je možno spatřit mnoho přírodních jevů jako oblaka, duhu, polární záři nebo blesk. V astronomii se jako obloha označuje nebeská sféra, což je zdánlivá plocha nad Zemí, kde se pohybují Slunce, hvězdy, planety a měsíce. Nebeská sféra je rozdělena na části nazývané souhvězdí.

Obsah

Obloha v náboženstvích

Obloha hraje silnou roli v mnoha náboženstvích. Někdy je ztotožňována s nebem — místem posmrtného života, nebo je pokládána za místo, kde sídlí božstva. Pro Číňany se někdy rozdíl mezi nebem a bohem stírá.

Bozi nebe

Reference

  1. PSJČ (dostupné online na http://bara.ujc.cas.cz/psjc/search.php, navštíveno 1. 3. 2009), ale (jen) takto i SSJČ a SSČ
  2. http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/358497-zora Navštíveno 1. 3. 2009

Související články