Ocelot velký

Z Multimediaexpo.cz


Ocelot velký (Leopardus pardalis) je malá kočkovitá šelma. Obývá tropickou a subtropickou Ameriku. Dobře šplhá po stromech a ve dne odpočívá ve větvích stromů. Má dobře vyvinutý čich a umí velmi dobře plavat.

Obsah

Vzhled

Ocelot má krátkou, hustou skoro sametovou srst. Rozlišujícím znakem jsou skvrny uspořádané v řetězcích na těle.

Velikost

  • Délka: 0,5 - 1 m
  • Ocas: 30 - 45 cm
  • Výška ramen: 40 - 50 cm
  • Hmotnost: 11 - 16 kg

Zbarvení

Zbarvení a kresba je podobná jako u kočky margay. Základní zbarvení je žlutohnědé. Skvrny jsou hnědé (intenzita hnědé se směrem od středu k okrajům snižuje). Směrem k břichu skvrnitost a intenzita základního zbarvení ustupují. Od očí přes temeno hlavy prochází černý pruh. Okraje ušních boltců jsou černé. Na zadní straně boltců je bílá skvrna. Konec ocasu je výrazně černě pruhovaný. V křovinatých územích je barva srsti tmavší až šedá.

Rozšíření

jižní Brazílie a Paraguay, jih USA, Střední Amerika až po Severní Ameriku.

Biotop

travnaté kraje, bažiny, křovinaté a lesnaté území, tropické a subtropické lesy

Potrava

Ocelot je výhradně masožravec. Na lov se vydává sám v noci. Loví: malé hlodavce, ptáky, ještěrky, ryby, netopýry, ale i větší zvířata (opice, želvy, mladé jeleny, pásovce, mravenečníky).

Rozmnožování

Březost trvá 79 - 85 dní. Pářící dobou je podzim (říjen - listopad). Samice se rozmnožují od stáří 18 až 22 měsíců, samci od stáří dvou let. Rodí průměrně tři mláďata, ta se osamostatňují přibližně v roce a půl.

Externí odkazy


    Kočkovití
Malé kočky (Felinae)

kočka divokákočka šedákočka bažinnákočka pouštníkočka černonohámanulkočka bornejskákočka Temminckovakočka mramorovanákočka bengálská
kočka plochočelákočka cejlonskákočka rybářskákočka pampovákočka slaništníkočka tmavákočka horskáocelot velkýocelot stromovýmargay
rys kanadskýrys ostrovidrys iberskýrys červenýkarakalservalkočka zlatájaguarundipumagepard

Velké kočky (Pantherinae)

levhart obláčkový levhart DiardůvirbisLevTygrlevhart skvrnitýjaguár