Památník míru v Hirošimě

Z Multimediaexpo.cz


Hirošimský památník míru zvaný také Genbaku Dome (japonsky: 原爆ドーム; Genbaku dómu) je torzo budovy stojící ve městě Hirošima, Japonsko. Od roku 1996 je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Původní budova byla vyprojektována a postavena českým architektem Janem Letzelem. Byla dokončena v dubnu 1915 a pojmenována Hirošimský prefekturální palác pro výstavy produktů. Formální otevření pro veřejnost se konalo v srpnu téhož roku. V roce 1921 byl název změněn na Hirošimský prefekturální palác pro hospodářské výstavy a znovu roku 1933 na Hirošimský prefekturální palác pro podporu průmyslu.[1]

6. srpna 1945 v 8.15 ráno vybuchla blízko budovy atomová bomba Little Boy (hypocentrum ve výšce 580 m, epicentrum ve vzdálenosti asi 160 m). Atomový dóm byl nejbližší stavbou, která po explozi zůstala stát. Dodnes je udržován ve stejném stavu, v jakém byl těsně po výbuchu. Slouží tak jako připomínka ničivosti jaderných zbraní a jako symbol naděje na světový mír bez nukleárních zbraní.

Obsah

Galerie

Souřadnice

Reference

  1. STRAKOVÁ, Naďa. Jeho dům přežil výbuch atomovky, svět ho přesto nezná [online]. aktualne.centrum.cz, 2008-08-06, [cit. 2008-08-09]. Dostupné online.  

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Hiroshima