Parsek

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)

Parsek, též parsec (značka jednotky pc) je jednotka vzdálenosti, používaná hlavně v odborné literatuře v astronomii. Jeden parsek je vzdálenost, z níž má 1 astronomická jednotka (1 AU) úhlový rozměr jedné vteřiny. Jeden parsek vyjádřen v jiných jednotkách vzdálenosti je přibližně roven

1 pc ≈ 3,262 ly ≈ 206 265 AU ≈ 3,086 × 1013 km.

Vzdálenost d, vyjádřená v parsecích, je převrácenou hodnotou roční paralaxy p, vyjádřené v obloukových vteřinách:

d = 1/p.

V praxi se pro vyjadřování větších vzdáleností běžně používají násobky této jednotky, a to kiloparsek (značka kpc, 1 kpc = 103 pc) a megaparsek (značka Mpc, 1 Mpc = 106 pc), který je nejběžnější délkovou jednotkou v extragalaktické astronomii.

Schematické vysvětlení jednotky parsek

Některé přibližné vzdálenosti v Mpc

Vzdálenost Sluneční soustavy od středu Mléčné dráhy 0,008 Mpc
Průměr Mléčné dráhy 0,028 Mpc
Vzdálenost Země od galaxie v Andromedě (M31) 0,779 Mpc

Historická poznámka

První stanovení vzdáleností hvězd na základě měření jejich roční paralaxy (hvězda 61 Cyg v souhvězdí Labutě) uskutečnil v roce 1838 německý astronom Friedrich Wilhelm Bessel. Návrh pojmenovat tuto jednotku, v té době již běžně používanou jako jednotka vzdálenosti v astronomii astron publikoval v odborné literatuře Frank Watson Dyson v roce 1913. Jiný astronom, Carl Charlier, navrhl název siriometer, ale nakonec se ujal návrh parsec, který podal Herbert Hall Turner.

Etymologie

Název této jednotky vznikl spojením prvních slabik ze slov paralaxa a sekunda, respektive v angličtině z parallax a second.