Participace

Z Multimediaexpo.cz

Participace (z lat. partem capere, mít podíl) znamená sdílení něčeho, účast nebo podílení se na něčem. Odtud také participovat, podílet se, a participant, účastník či podílník. V poslední době se hodně hovoří o tom, že lidé by se měli podílet (participovat) na všech rozhodnutích, která se jich týkají.[1] V rámci programu Participace funguje také Národní parlament dětí a mládeže České republiky. V tomto projektu se děti a mládež podílejí na věcech veřejných.

Ve filosofii

Vlastnosti mohou být věcem inherentní (bytostně vlastní), anebo se věci na nich mohou podílet čili participovat. Pomocí pojmu pariticipace (řecky methexis) řešil Platón vztah mezi jsoucími věcmi a idejemi jednoho, dobra a podobně: jsoucno je dobré, pokud se podílí (participuje) na ideji dobra.

V politické teorii

Smyslem demokracie je podle Jean-Jacques Rousseaua, aby se občané podíleli na vládě. Proti čisté představě reprezentativní demokracie, kde občané svěří rozhodování zvoleným zástupcům, Rousseau a mnozí další zastávají představu participační demokracie, jež se může projevovat například referendy, veřejnou diskusí a podobně.


Související články

Reference

  1. Viz například http://www.planotes.org

Externí odkazy