Paula Abdul

Z Multimediaexpo.cz

Paula Julie Abdul (2015)
Paula Julie Abdul (1990)
Paula Abdul a Patrick Swayze (1990)

Paula Julie Abdul (* 19. června 1962, San Fernando, Kalifornie) je americká zpěvačka, tanečnice, choreografka a porotkyně.

V roce 1980, když působila jako roztleskávačka basketbalového klubu Los Angeles Lakers, objevil její taneční talent choreograf a obsadil ji do pár videoklipů. Později začala sama působit jako zpěvačka a největší úspěchy zaznamenávala koncem 80. a začátkem 90. let. Poté její sláva ustoupila. Řešila hlavně svůj osobní život. V roce 2002 se její zašlá sláva opět obnovila a to díky soutěží American Idol (u nás Česko hledá Superstar), kde začala působit jako jedna z hlavních porotců.

Obsah

Začátky

Paula Abdul se narodila v Kalifornii ve městě San Fernando. Její matka Lorraine Rykiss je bývalá kanadská koncertní pianistka, která se narodila ve francouzsky mluvící části Kanady - Winnipegu. Její otec Harry Abdul je syrsko-brazilský sirotek, který vyrůstal u obchodníka se štěrkem v Kalifornii. Když bylo Paule Abdul sedm, její rodiče se rozvedli. Ona a její sestra Wendy žily pak s matkou v San Fernandu Valley.

Ačkoli je po matce židovka, nese Abdul arabské příjmení. Už jako malé dítě si budovala kariéru, vystupovala v muzikálu Singin´ in the rain po boku Gene Kelly nebo Debbie Allen. Od malička poslouchala Arethu Franklin nebo Stevieho Wondera.

S tancem začala Abdul když ji bylo osm a vědělo se o ní, že má talent od přírody. Navštěvovala střední školu Van Nuys, kde působila jako roztleskávačka a hrála i ve skupině na flétnu. Patřila mezi nejlepší studenty.

V patnácti získala stipendium na pobyt v tanečním letním táboře, kde je učitelé naučili větší pružnosti a zdravé stravě. Později se dostala Abdul na státni univerzitu v Nothridge, kde začala studovat televizní hlasatelství. Jako studentka prvního ročníku byla přijata k roztleskávačkám Los Angeles Lakers, kde byla vybrána z více jak sedmiseti adeptek. Po třech týdnech se stala hlavní choreografkou a po půl roce opustila díky roztleskávačkám studia.

Tanec a Choreografie

Velká energie Pauly Abdul jí vynesla dobré renomé mezi hvězdami, které si jí najímaly pro tvorbu choreografie do jejich videoklipů a na turné. Po roce 1980 začala působit jako hlavní choreografka Janet Jackson, pracovala také pro Prince nebo skupinu Duran Duran. Pracovala také pro film Americká krása nebo Jerry Maguire a pro pár televizních reklam.

V roce 1989 získala dvě prestižní ocenění za choreografii pro Tracey Ullman. V prosinci 2005 vydala Abdul DVD, ve kterém učí náctileté i malé děti tanečním krokům.

Hudební kariéra

V roce 1987 poslala pár svých demo nahrávak do vydavatelských společností, a ačkoli byl její hlas reletivně netrénovaný její výborný tanec přesvědčil vydavatele nasadit její písně do hitparád. V roce 1988 vydala své debutové album nazvané Forever Young Girl, které se dostalo do vedení albového žebříčku po 62 týdnech od vydání, čímž se stalo albem, které dosáhlo na první místo po nejdelší době od vydání. Žebříček vedlo deset týdnů.

Album se posléze stalo platinovým a zaznamenalo celkem pět hitů, které se umístily na čísle jedna v prestižní hitparádě Billboard Hot 100. Druhé album vydala Abdul v roce 1991, jmenovalo se Spellbound a opět se stalo velmi úspěšným. Celkem se jej prodalo více než 8 milionů kopií. Na albu byl i song The Track U, který nazpívala společně s Princem.

Po vydání Spellbound, začaly spekulace ohledně její vychrtlosti, které vyvrcholily po vystoupení na MTV Music Awards. Abdul zprávy o své anorexii dementovala s tím, že pouze přes televizní obrazovky se může zdát moc hubená, čímž se stala na pár měsíců terčem posměšků a komixů.

Veřejně o svém problému příjímání potravy promluvila až v roce 1995, kdy přiznala, že trpěla těmito problémy, které jsou už snad pryč. V témže roce vydala i své třetí album nazvané Head Over Heels.

V roce 2000 vydala své vzpomínkové album s největšími hity. Album nemělo mnoho komerčních úspěchů. Na tomto albu se měl objevit i song Spinning Around, který nakonec nepoužila, a tak jej natočila pro své album Kylie Minogue.

American Idol

V roce 2002 se stala Abdul jedním ze tří porotců v pěvecké soutěži American Idol, kde vystupuje po boku Simona Cowella a Randyho Jacksona. Jejich úkolem je hodnotit talent mladých a neznámých lidí. Abdul byla zvolena jako nejsympatičtější porotce. Je oblíbená pro svou mírnost a soucit a to, že sympatizuje s neúspěšnými zpěváky.

V roce 2006 podepsala smlouvu na další tři roky působení v American Idol.

Diskografie

Název desky, rok vydání, celosvětový prodej

 • Forever Your Girl1988 – 17,2 mil.
 • Shut Up and Dance (remix album)1990 – 2,9 mil.
 • Spellbound1991 – 8,5 mil.
 • Head Over Heels1995 – 3 mil.
 • Paula Abdul:Greatest Hits2000 – 800 tis.

Singly

 • Knocked Out
 • (It's Just) The Way That You Love Me
 • Straight Up
 • Forever Your Girl
 • Cold Hearted
 • (It's Just) The Way That You Love Me (remix)
 • Opposites Attract (duet s The Wild Pair)
 • Knocked Out (remix)
 • Rush Rush
 • The Promise Of A New Day
 • Blowing Kisses In the Wind
 • Vibeology
 • Will You Marry Me?
 • My Love Is For Real
 • Crazy Cool
 • Ain't Never Gonna Give You Up

Velká Galerie

YouTube

Paula Abdul – Rush, Rush
Paula Abdul – 1990 Medley Mix (HQ)


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Paula Abdul
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Paula Abdul