Piha

Z Multimediaexpo.cz

Soubor:Freckled.jpg
Predispozice k pihatosti je genetická a je ovlivněna přítomností zrzavých vlasů.

Pihy jsou žlutohnědé ostře ohraničené skvrny na lidském těle obsahující zvýšené množství kožního pigmentu (melaninu). Objevují se především na obličeji, hlavně v oblasti nosu, ale také na jiných místech těla jako je hruď, ruce, ramena či záda. Množství pih závisí na výskytu kůže na slunci, takže v létě se jejich počet většinou zvětší. Důležitým faktorem jsou také genetické predispozice.

Pihy jsou v podstatě kožní vada, při které je nerovnoměrně rozložen kožní pigment. Existují různé způsoby jejich odstranění. Od různých kožních krémů, až po laserové metody. Pokud však někdo nechce mít pihy, je nejlepší prevencí nevystavovat své tělo příliš slunečním paprskům. Na to by měli dávat pozor především lidé s citlivým typem pleti.

V naší kultuře jsou často pihy pokládány za znak ošklivosti. V historii byly totiž pihy jedním ze znaků nižší třídy, která musela pracovat na poli a vystavovat se slunečním paprskům, kdežto šlechta zbytečně na slunce nevycházela. To se změnilo s průmyslovou revolucí, kdy chudí dělníci a dělnice pracovali celý den zavření v tmavých továrnách. V dnešní době již tyto znaky téměř nic nereprezentují a zůstaly jen občas předsudky k zrzavým a pihovatým lidem.

Související články

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Piha