Prambanan

Z Multimediaexpo.cz


Prambanan je největší hinduistický chrámový komplex v Indonésii a současně jeden z největších v jihovýchodní Asii. Leží na ostrově Jáva v provincii Střední Jáva. Je ukázkou typické hinduistické chrámové architektury, které vévodí 47 m vysoký centrální chrám.

Historie

Chrámový komplex byl postaven kolem roku 850 (jiné údaje hovoří až o 10. století). Nedlouho po dokončení byl ovšem opuštěn a začal chátrat. Rekonstrukce počala roku 1918 a hlavní chrám byl kompletně zrenovován v roce 1953, nicméně rekonstrukce celého areálu nebyla dosud dokončena. To i z toho důvodu, že pro úspěšnou rekonstrukci je třeba nejméně 75 % původních kamenných bloků, ovšem mnoho originálních kamenných prvků bylo ukradeno a použito na stavby někde jinde.

Prambanan byl velmi poškozen silným zemětřesením na Jávě v roce 2006. Ačkoliv se zdá, že základy chrámů zůstaly nepoškozeny, škody byly značné a některé části objektu jsou z bezpečnostních důvodů dosud nepřístupné.

Chrámový komplex

Celý komplex se skládá z osmi hlavních chrámů a přibližně 250 menších svatyň různých velikostí. Tři hlavní chrámy jsou zasvěceny hlavním hinduistickým božstvům: Šiva, Višnu a Brahma. Reliéfy na jednotlivých chrámech představují legendu o Rámájaně.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Prambanan