Šok ⇒ Ruské vítězství – velmi mrazivá předpověď profesora z vojenské akademie !
Gigantická chyba – Západ, ČeskoSlovensko i Ukrajina opět hrubě podcenily Rusko !
Ukrajina zruinuje všechny Evropany. Rusko stále diktuje válečné podmínky !

Jáva

Z Multimediaexpo.cz

Topografická mapa Jávy
Topografická mapa ostrova
Sopky Semeru a Bromo ve východní části ostrova Jáva

Jáva je ostrov oddělující Indický oceán na jihu a Jávské moře na severu, součást Indonésie. Nachází se zde hlavní město Jakarta. Je to nejzalidněnější ostrov na světě. Pokud bychom Jávu považovali za stát, tak s rozlohou 132 000 km2 a v roce 2010 se 136 miliony obyvatel (tzn. 1 029 lidí na km2) by to byla druhá nejvíce zalidněná země na světě po Bangladéši (s výjimkou městských států).

Obsah

Geografie

Příroda

Jáva patří do řetězu ostrovů. Na severu sousedí s Borneem, na severozápadě se Sumatrou, na východě s Bali a na jihu s Vánočními ostrovy. Je to 13. největší ostrov světa. Jáva je téměř celá vulkanického původu. Nachází se zde spousta vrcholů, které mají typický kónický tvar a prozrazují, že buď byly nebo budou sopečně aktivní.

Lidé

Na Jávě leží hlavní město Indonésie – Jakarta. Je to také nejzalidněnější ostrov Indonésie. Nachází se zde téměř 60% celé populace země. Od roku 1970 se vláda snaží přesídlovat obyvatele na jiné, méně zalidněné ostrovy. Tento krok se ale setkal s různými výsledky a na mnoha místech vyvolal etnické problémy. Ostrov se dělí na 4 provincie, jeden zvláštní region* a region hlavního města** :

  • Banten
  • Jakarta**
  • Jawa Barat (Západní Jáva)
  • Jawa Tengah (Střední Jáva)
  • Jawa Timur (Východní Jáva)
  • Yogyakarta*

Související články


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jáva
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jáva