V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Puštík brazilský

Z Multimediaexpo.cz

Puštík brazilský (Strix hylophila) je sova z čeledi puštíkovití (Strigidae) a rodu puštík (Strix). Druh popsal Coenraad Jacob Temminck v roce 1825. Vyskytuje se v Jižní Americe a dle Mezinárodního svazu ochrany přírody je hodnocen jako téměř ohrožený. Jedná se o monotypický druh, taxonomické zařazení puštíka brazilského je nejasné.

Obsah

Výskyt

Puštík brazilský nemá příliš velký areál rozšíření (712 000 km2), vyskytuje se na jihovýchodě Jižní Ameriky, konkrétně na jihovýchodě Brazílii od Rio de Janeira k Rio Grande, východě a jihu Paraguayi a na severu Argentiny. V Paraguaiy žije u povodí řeky Paraná. Má podobný areál rozsahu jako puštík bronzový (Pulsatrix koeniswaldiana). K životu dává přednost nížinným a horských jehličnatým lesům, s obvykle hustým porostem, maximálně ve výšce 1000 m n. m. Někdy se stahuje také do blízkosti lidských obydlí. Společně s puštíkem rezavonohým (Strix rufipes) je jedinou sovou z rodu Strix v Jižní Americe.

Popis

Puštík brazilský měří na délku přibližně 35−39 cm, minimální velikost je 34 cm. Hmotnost se u samce odhaduje na 285 až 340 g, u samic 345 až 395 g. Peří tohoto druhu má tmavohnědé zbarvení s odstíny bílé. Kulatá hlava je světle hnědá a posázená hnědými pruhy, nevýrazné obočí je bílé. Hruď je posázena rezavými pruhy. Puštík brazilský je sova bez „oušek”.

Chování

O rozmnožování nebo potravě těchto sov bylo objeveno jen málo informací. Puštík brazilský v noci loví malé tvory, jako jsou jiní ptáci, drobní savci nebo hmyz, občasně loví též obojživelníky nebo plazy. S ostatními se dorozumívá typickými chrčivými zvuky, jenž připomínají „grugruu-grugruu”. Hnízdí obyčejně v dutinách stromů. Doba rozmnožování u tohoto druhu není přesně zjištěna, probíhá zhruba mezi srpnem a říjnem. Samice do hnízda naklade dvě až tři vejce na kterých sedí přibližně 29 dnů. Poté se vylíhnou mláďata, která po pěti týdnech již nejsou plně závislá na rodičích. Naprosto soběstačná se stávají zhruba ve 4 měsících věku. Puštík brazilský se dožívá se přibližně 9,6 let. Druh není stěhovavý.

Ohrožení

I přes mnohdy vhodný habitat populace tohoto druhu klesá. Nebezpečí představuje především ničení přirozeného prostředí kvůli žďáření lesů a těžbě dřeva. Současný počet dospělců ve volné přírodě není znám, dle Mezinárodního svazu ochrany přírody se jedná o téměř ohrožený druh.

Vyskytuje se v řadě chráněných oblastech, navržená je ochrana důležitých oblastí výskytu tohoto druhu.

Reference

Literatura

  • BEJČEK, Vladimír; ŠŤASTNÝ, Karel; VERHOEF, Esther. Ptáci - velký obrazový průvodce. Překlad Martina Vojtová. 1.. vyd. Čestlice : REBO, 2009. 599 s. Dostupné online. ISBN 978-80-255-0286-0. Kapitola Sovy a lelci, s. 191.  

Externí odkazy

  • puštík brazilský [online]. Biolib.cz, [cit. 2016-04-23]. Dostupné online.  
  • Rusty-barred Owl (Strix hylophila) [online]. Planet of Birds, 7.8.2011, [cit. 2016-04-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Strix hylophila [online]. Neotropical Birds Online, 2010, [cit. 2016-04-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Rusty-barred Owl (Strix hylophila) [online]. hbw.com, [cit. 2016-04-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  • LEWIS, Deane. Rusty-barred Owl ~ Strix hylophila [online]. The Owl Pages, rev. 2.11.2015, [cit. 2016-04-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Strix hylophila [online]. Iucn Red List of Threatened Species, 2015.4, [cit. 2016-04-23]. Dostupné online. (angicky) 


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Puštík brazilský
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Puštík brazilský