Rub a líc

Z Multimediaexpo.cz

Rub a líc, dvě strany plochých předmětů, pokud se od sebe odlišují. Líc je přední strana, určená pro pohled, kdežto rub je strana odvrácená, zadní, spodní. Užívá se zejména o oblečení, o tkaninách a úpletech, ale také o mincích a bankovkách a mnoha jiných věcech.

Původ slov

  • Rub je od rubati, původně asi ta strana kožešiny, která byla "odrubnuta" (odříznuta) od masa. Odtud také „obrátit na ruby“, spodní stranou navrch.[1]
  • Líc je ze slovanského lico, tvář (viz české líce, líčka, líčiti, obličej). Odtud „lícová strana“, vnější, přední, svrchní.[2]

Metaforické užití

Spojení „rub a líc“ vyjadřuje zkušenost, že věci mívají kromě úpravného, přitažlivého líce také odvrácený rub, často nežádoucí stránku, kterou však nelze od líce oddělit. Toto poučení se však dá také obrátit:

Každý rub má svůj líc.


Zvláštní významy

  • U mincí a bankovek se rozlišuje líc (kde bývá vyražena hodnota mince) a rub, avers („Panna“) a revers („Orel“).
  • U hracích karet je líc strana s rozlišením, kdežto naopak rub musí být u všech karet sady stejný.

Reference

  1. V. Machek, Etymologický slovník jazyka českého. Praha 1970, heslo „rubati“, str. 522.
  2. V. Machek, Etymologický slovník jazyka českého. Praha 1970, heslo „líce“, str. 331.

Související články

Externí odkazy



Symbol rozcestí

Tato stránka je rozcestník, tedy místo s více odkazy na různé články, které by jinak měly stejný nebo velmi silně podobný název. Jestliže vás sem dovedl odkaz, který by měl správně směřovat na specifický význam tohoto pojmu, můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že se vrátíte na odkazující stránku a tamní odkaz opravíte takovým způsobem, aby vedl přímo na odpovídající článek.