Skins.cz

Z Multimediaexpo.cz

Doména Skins.cz prošla dlouhou a náročnou cestou, která se definitivně uzavřela 1. prosince 2013
Pentium D 945 Dual Core 3.4 GHz

Skins.cz byla česká multimediální encyklopedie na Internetu, která byla plně připravena na spoluvytváření svými čtenáři. Byl to velký samostatný multimediální projekt, který používal moderní redakční systém MediaWiki.

Skins.cz se svými 180 000 články byla v mezinárodním srovnání velkou encyklopedií.

Obsah

Historie Skins.cz

Ačkoliv se to nezdá, server Skins.cz tu s námi byl dlouho.

Objevil se již 1. listopadu 2002 a původně byl určen pro velký OS/2 projekt s názvem NEPTUNE, jehož cílem bylo kompletně překlopit 10 000 Winamp skinů do multimediálního OS/2 přehrávače PM123 (odtud také název domény). Jak šel čas, tak se stále více ukazovalo, že systém OS/2 i přehrávač PM123 stále více a více zaostávají za svou konkurencí, protože se jejich vývoj téměř zastavil. S tím přímo souvisel i masivní odliv větších firem a mnoha aktivních uživatelů. Netrvalo dlouho a všem komerčním OS/2 aplikacím (včetně projektu NEPTUNE) začal zvonit umíráček, který bohužel zvoní dodnes.

Server Skins.cz, který se postupně vyvíjel v české i anglické verzi, proto dostal prioritu a prošel částečnou modernizací vzhledu. Počet témat na serveru se viditelně zvýšil, ale celkový výsledek nebyl optimální. Přes další pokusy o vylepšení bylo na začátku roku 2006 jasné, že jeho úroveň již neodpovídá aktuálním požadavkům doby.

V polovině roku 2006 přišla krize, kterou se podařilo vyřešit 2. listopadu 2006 – instalací prázdného redakčního systému MediaWiki. A po pěti měsících značného úsilí nakonec došlo k ostrému startu nového samostatného serveru (30. dubna 2007).

V prosinci 2008 bylo rozhodnuto, že definitivně opustíme "bezpečné" vody webhostingu, totálně zastaralou MediaWiki verze 1.8.2[1] a pořídíme si vlastní managed server. Díky tomu se 5. leden 2009 zapsal do naší historie zlatým písmem. Byl spuštěn náš první managed server s parametry: Intel Pentium D (3.4 GHz), 1 GB RAM, disková kapacita 80 GB (dva disky 80 GB).

Na počátku září 2010 začalo být jasné, že se nepodaří splnit některé důležité cíle a také začal významně klesat obrat i zisk v našem elektronickém obchodě, což bylo způsobeno mnoha faktory. Samotný název encyklopedie – Skins.cz je v českých zemích kontroverzní (ve světě naopak oblíbený), málo univerzální (nehodí se pro obchod) a šance získat mezinárodní doménu (Skins.eu, Skins.org) je prakticky nulová.

Proto bylo rozhodnuto celý projekt ukončit, přesně po 4 letech existence – 2. listopadu 2010.

Samotná doména Skins.cz byla od listopadu 2010 odsunuta jednoznačně na vedlejší kolej.

Na jediném a dnes již mrtvém serveru Skins.cz (Pentium D, 1 GB RAM, 2 x 80 GB) fungovalo postupně několik výrazně zastaralých verzí
 — 1.13.3.[2], 1.14.0.[3], 1.15.1.[4] a 1.15.4.[5]

Přesně 1. ledna 2014 se Multimediaexpo.cz navždy odřízla od své minulosti – kdysi skvělá doména Skins.cz získala zcela nového majitele.

Kronika Skins.cz

Tři hlavní funkce serveru

Skins.cz obsahoval tři hlavní funkce:

 1. Elektronický obchod – je a vždy bude jedním z pilířů našeho serveru. Během února 2008 došlo ke spojení dvou dominantních distribučních společností v oblasti Informačních Technologií, eD ' system Czech a BGS LEVI Czech, což přineslo rozšíření obchodu z 29 000 položek až na ohromujících 50 000 ceníkových položek od více než 100 výrobců. Další vylepšení přinésla naše kancelář v Praze (Nám. 14. října 1307/2, Praha 5). Kromě toho plánujeme otevřít další kancelář na Slovensku.
 2. Katalog firem a prezentací – nový komerční katalog nabízí všem podnikatelům tolik očekávaný reklamní prostor ve formě článků a čtenářům další rozšíření informací (každé komerční sdělení je ošetřeno šablonou). K dispozici je celkem 10 různých možností vlastní prezentace.
 3. Multimediální encyklopedie – je a vždy bude jedním z pilířů našeho serveru. Protože naše encyklopedie začíná rokem 1901, máme velkou šanci vytvořit nejlepší a největší specializovanou encyklopedii...

Základní rozdíly mezi Skins.cz a českou Wikipedii

 1. Skins.cz je ryze český a v širším kontextu evropský projekt ! Naopak Wikipedie je americký projekt, protože všechny rozhodující servery, klíčové funkce a pravomoce drží pevně v rukou americká nadace. Existence české verze Wikipedie nemůže na uvedeném faktu nic změnit.
 2. Skins.cz je multimediální encyklopedie, která obsahuje všechno od roku 1901. Chceme mít všechny články týkající se jakéhokoliv multimediálního tématu, který popisuje jakýkoliv významný předmět, událost, osobnost o maximálním stáří 109 let. Jedním z dobrých důvodů pro takové omezení je skutečnost, že první opravdu důležitá multimediální technologie světa – Rozhlas – se začala úspěšně prosazovat kolem roku 1910 !
 3. Skins.cz je českým projektem, a proto nemá a nepotřebuje interwiki (mezijazykové odkazy). Má to své výhody – nepotřebujeme specializované redaktory ani roboty, kteří budou generovat statisíce zbytečných editací, jen aby mohli udržet aktuální stav.
 4. Skins.cz nepodporuje vektorový formát SVG, který je v MediaWiki podporován rozporuplným a místy až amatérským stylem, což způsobuje vysoké zatížení serveru [1].
 5. Skins.czrealistický pohled na autorské právo a plně podporuje fotografie i obrázky typu – Fair use. Na druhé straně však pevně trváme na povinnosti definovat autorská práva u každé fotografie, což je v podmínkách českého internetu stále značně neobvyklé.
 6. Skins.cz vyžaduje od každého aktivního redaktora řádnou registrací pod libovolným "jménem". Anonymní mohou být pouze pasivní čtenáři. Tímto krokem, který je ve světě již naprosto běžný (Facebook), se snažíme zcela vymýtit vandalismus.
 7. Skins.cz má naprostou volnost při vylepšování systému MediaWiki. Díky tomu máme řadu zajímavých funkcí a rysů, které Vám Wikipedie nenabídne ! Důvodem je skutečnost, že česká Wikipedie musí dodržovat unifikované prostředí s ostatními jazykovými verzemi na zahraničním serveru, který nemůže přímo ovlivnit.

Reference

 1. Kompletní popis změn MediaWiki verze 1.8.2 (anglicky)
 2. Kompletní popis změn MediaWiki verze 1.13.3 (anglicky)
 3. Kompletní popis změn MediaWiki verze 1.14.0 (anglicky)
 4. Kompletní popis změn MediaWiki verze 1.15.1 (anglicky)
 5. Kompletní popis změn MediaWiki verze 1.15.4 (anglicky)