Sluha dvou pánů

Z Multimediaexpo.cz

Illustrace ke hře Sluha dvou pánů.

Sluha dvou pánů je klasická divadelní hra, situační komedie Carla Goldoniho z roku 1745, spadající do specifického žánru commedia dell'arte.

Obsah

Děj

Do Benátek přijíždí Beatrice převlečená za svého bratra. Chce tam najít svého milence Florinda. Ubytuje se v hostinci, který patří Brighelle a najme si sluhu Truffaldina. Ten je ale zaměstnán i u Florinda, slouží tedy dvěma pánům. Z toho vyplývá hodně komických situací, třeba když je obsluhuje při obědě, je z toho pěkný zmatek. Jednou má vyvětrat šatník svých pánů, ale samozřejmě poplete jaké šaty patří do jakého kufru. Dostane se tak daleko, že řekně svým pánům o smrti toho druhého. Sluha Truffaldino sehraje mnoho ztřeštěných kousků a dokonce se i zamiluje do Klaričiny služky Smeraldiny. Nakonec Beatrice odhalí svou totožnost, shledá se s Florindem. Sluha se přizná, že sloužil dvěma pánům a může si konečně vzít svoji milovanou Smeraldinu.

Současnost

Mezi nejznámější současné inscenace této hry patří provedení činohry pražského Národního divadla v režii Ivana Rajmonta s Miroslavem Donutilem v hlavní roli.

Brněnská inscenace

Provedení MdB, Martin Havelka jako Truffaldino
Sluha dvou pánů
Premiéra: 23. září 2000
Scéna: Městské divadlo Brno
Překlad: Jaroslav Pokorný
Režie: Zdeněk Černín
Dramaturg: Jiří Záviš
Výprava: Jan Dušek
Počet repríz: 150

Tuto komedii má ve svém repertoáru od roku 2000 také Městské divadlo Brno. Zde v hlavní roli exceluje brněnský herec Martin Havelka.

Obsazení

Externí odkazy