Star Wars

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Star Wars show: vojáci Impéria s roboty C-3PO a R2-D2 (2010)
Star Wars show: princezna Leia s robotem R2-D2 (HDR, 2012)

Star Wars (česky též Hvězdné války) jsou kultovní série science fiction filmů, které byly natočeny ve dvou sériích v letech 1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005 a 2015 Georgem Lucasem a jeho společností Lucasfilm. Na sérii filmů navazuje rozsáhlá literatura rozvádějící dějovou linii do minulosti i do budoucnosti.

Obsah

Jednotlivé epizody

(Poznámka: Názvy starší trilogie skutečně začínají jako Hvězdné války. Teprve při tvorbě Epizody I vydal George Lucas pokyn název Star Wars nepřekládat.)

 1. Star Wars: Episode I - Skrytá hrozba (1999; Star Wars: Episode I – The Phantom Menace)
 2. Star Wars: Episode II - Klony útočí (2002; Star Wars: Episode II – Attack of the Clones)
 3. Star Wars: Episode III - Pomsta Sithů (2005; Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith)
   
 4. Star Wars: Episode IV - Nová naděje (1977; Star Wars: Episode IV – A New Hope) původně jen Hvězdné války (Star Wars)
 5. Star Wars: Episode V - Impérium vrací úder (1980; Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back)
 6. Star Wars: Episode VI - Návrat Jediho (1983; Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi)
   
 7. Star Wars: Episode VII - Síla se probouzí (2015; Star Wars: Episode VII – The Force Awakens)

Jak vznikly Star Wars

První Star Wars byly jedinečné díky svým speciálním efektům. Režisér George Lucas kvůli nim založil zcela novou trikařskou společnost, Industrial Light and Magic. První díl, Nová naděje (dnes se kategorizuje jako čtvrtý), byl natočen sice s nízkými náklady, odezva od diváků však byla ohromná. Další dva díly – pátý a šestý tak už mohly být natočeny s vyššími náklady a ještě lepšími efekty. V roce 1997 nechal Lucas první tři staré díly digitálně remasterovat a přidal do nich i dříve nepoužité scény. Pomocí remasteringu byly odstraněny i některé nedostatky způsobené starou trikovou technikou. Po remasteringu se Lucas pustil do natáčení další série Hvězdných válek, dějově zařazených před předchozí tři díly. První film Skrytá hrozba byl promítán v kinech v červnu roku 1999 a sklidil velký úspěch, i když kritika poukazovala na značnou dětinskost filmu. Díky pokroku v počítačové technice jsou nové efekty mnohem realističtější než ve starší řadě. Poslední z filmů – Pomsta Sithů přišel do kin v červnu 2005. Veškerá prostředí a krajiny v tomto filmu jsou vytvořeny počítačovou grafikou. Celá nová série (kromě epizody 1) byla natočena digitální kamerou. Filozofickým zdrojem Star Wars byly gnostické texty z Nag Hammádí, které byly v 70. letech 20. století publikovány v angličtině a s nimiž se Lucas seznámil.

Něco z obsahu

Celé dílo Star Wars představuje konflikt mezi řády Jedi a Sith, jejichž přívrženci mají schopnost ovládat vesmírnou Sílu. Celá hexalogie popisuje životní příběh Anakina Skywalkera (Darth Vadera), který se z rytíře Jedi stane učedníkem Temné strany Síly. Vedle toho stojí snažení Darth Sidiouse, arcizloducha, který chce ovládnout galaxii. Kromě hlavní linie má děj mnoho zápletek, chvíle napětí, humor, mezilidské vztahy, velkolepé bitvy a další ingrediance space opery. Specialitou ságy jsou souboje se světelnými meči, které George Lucas vymyslel.

Poselství Star Wars

Celá sága utváří předobraz lidského nepochopení a zbytečného stavění určitých věcí do opozic. Ve Star Wars totiž neexistují zlí a hodní, nýbrž jen přívrženci světlé strany (Ti co se řídí jen rozumem a neschvalují city) a těmi ze strany temné (Ti, kteří uznávají především city a míru vlastního štěstí, ale problémem je, že mezi nimi je většina city zlomených lidí prahnoucích po pomstě.) Podle starého poselství má mezi těmito stranami "rozumu a citu" nastat rovnováha, avšak každá ze stran chápe rovnováhu jen jako naprosté vyhlazení oněch "druhých". Jedna z hlavních postav, která toto pochopila, byl právě Darth Sidious, jenže toto pochopení využíval k sobeckému zlu a to je důkazem, že zlo a dobro stojí mimo tyto dvě strany a žádná není sama o sobě dokonalá. Snad tím jedním, kdo toto nejen pochopil ale také se ke sklonku života stal opravdu dobrým člověkem, byl právě Anakin Skywalker (později Darth Vader). Prošel si jak poznáním světlé a temné strany a dlouhou dobu byl svým jednáním podobný Darth Sidiousovi, jelikož také prahnul po moci (avšak často i z nesobeckých důvodů, jejichž příkladem je chtíč zabraňovat smrti), avšak vždy se v něm zachovával kousek dobra a ke sklonku života nejenom zachránil svému synovi život, ale dokonce umřel jen proto, aby ho jeho syn mohl spatřit bez helmy, která vlastně byla metaforou na jakousi starou podobu, které se již zbavil a teprve bez helmy byl vidět on skutečně takový, jaký je, skutečně již prošlý poznáním obou stran a dobra. [Celá sága Star Wars se dá také pojmout jako jakési podobenství na studenou válku mezi východem a západem (komunisté a kapitalističtí demokraté)].

Neoficiální epizody

Sběratelská karetní hra

Sady karet:

Literatura Star Wars

Filmová série Star Wars dala vzniknout knižnímu zpracování filmů a posléze celé řadě dalších na filmy navazujících (nebo je dějově předcházejících) knih. Tyto knihy vydává v češtině převážně nakladatelství Egmont.

Knihy ze světa Star Wars vydané v češtině:


YouTube

Star Wars 3D Episode 1 New Trailer (2012, anglicky)
Star Wars VI Return of The Jedi
Soundtrack – The Battle of Endor 1


Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Star Wars
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Star Wars
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace