Strakapoud jižní

Z Multimediaexpo.cz


Strakapoud jižní (Dendrocopos syriacus) je pták z čeledi datlovitých, velmi podobný strakapoudu velkému. V přírodě se můžeme setkat i se smíšenými páry, jejichž mláďata připomínají vzhledem i vlastnostmi oba rodičovské druhy.

Obsah

Popis

Černobílý strakatý pták, na rozdíl od strakapouda velkého má mezi okem a lícemi jednu velkou bílou skvrnu. Hmotnost 74-82 g, rozpětí křídel asi 12,5-13,6 cm. Má kňouravý hlas.

Způsob života a potrava

Je ptákem otevřené krajiny s vtroušenými stromy, obývá okolí lidských sídel i lesy, zejména v nížinách. Byl popsán původně v Sýrii, odkud se postupně přes Turecko a Balkánský poloostrov rozšířil do Rakouska a na jižní Moravu. Hnízdí v dutinách stromů, které jsou umístěny ve výši 2-3 metry nad zemí, vletový otvor má průměr kolem 45 mm. K páření dochází vsedě na šikmé nebo horizontální větvi. Snůšku tvoří 4-7 vajec, na nichž se partneři rovnoměrně střídají. Délka vysezení je 12-13 dní. Mladí ptáci jsou krmeni hmyzem a plody.

Reference

  • Sauer F.: Ptáci lesů, luk a polí. Ikar, Praha 1995.

Externí odkazy

Šplhavci v České republice

Krutihlav obecnýŽluna zelenáŽluna šedáDatel černýDatlík tříprstýStrakapoud velkýStrakapoud jižníStrakapoud prostřední • Strakapoud bělohřbetý • Strakapoud malý