The Saboteur

Z Multimediaexpo.cz

Hlavní menu hry
Kurt Dierker
Skylar St. Claire

The Saboteur je akční dobrodružná videohra vyvinutá společností Pandemic Studios a vydaná společností Electronic Arts. Byla vydána pro Microsoft Windows, PlayStation 3 a Xbox 360 v prosinci 2009. Mobilní verze hry byla vyvinuta a vydána společností Hands-On Mobile pro BlackBerry dne 21. ledna 2010 a pro iOS dne 24. března 2010.

Hra se odehrává v Němci okupované Francii během druhé světové války a sleduje Seana Devlina (podle reálné historické osoby Williama Grovera-Williamse), irského automobilového závodníka a mechanika, který se přidá k francouzskému odboji, aby osvobodil Paříž poté, co je jeho nejlepší přítel zabit nacistickými jednotkami.

Hra kombinuje řízení, střelbu, boj zblízka a průzkum. Hráči mohou v boji proti nepřátelům nebo při průzkumu prostředí využívat různé zbraně a schopnosti, například Seanovy parkourové dovednosti, které mu umožňují během několika vteřin vyšplhat na vysoké budovy a usnadnit si tak cestu nebo únik z nebezpečí. Hra nabízí otevřený svět zahrnující různé pařížské čtvrti a okolní krajinu. Zpočátku je většina mapy obsazena německými jednotkami, což symbolizuje černobílý filtr aplikovaný na herní mapu i samotné prostředí. Plněním hlavních a vedlejších misí jsou jednotlivé čtvrti postupně osvobozovány a prostředí se vrací do svých přirozených barev.

The Saboteur je akční adventura odehrávající se v otevřeném světě z pohledu třetí osoby. Hráč může prozkoumávat nacisty okupovanou Paříž, část francouzského venkova a některé části Německa. Klíčovým prvkem hratelnosti je barva. Oblasti, které jsou pod silnou kontrolou nacistů, jsou zobrazeny v černé a bílé barvě, s výjimkou duhovek postav, světel ve městě, krve a modrých symbolů francouzského odboje a různých německých symbolů, které jsou jasně červené a doplněné hákovými kříži. V těchto oblastech se ve velkém počtu vyskytují němečtí vojáci, díky čemuž je mnohem pravděpodobnější, že Sean bude při své rebelské činnosti rychle odhalen. Aby hráči tuto čtvrť opět „vrátili Francii“, musí oslabit německé síly, které oblast okupují. Tím se obyvatelům daného okrsku vrátí naděje, což je vizuálně znázorněno tím, že oblast začne pulzovat a hýřit barvami. Němci v těchto oblastech nebudou zcela vystěhováni, ale Sean má větší šanci jim uniknout, protože už nebudou tak všudypřítomní a budou se soustředit především ve vojenských základnách, kasárnách, kontrolních stanovištích, velitelstvích a dalších strategicky důležitých místech. Kromě toho budou Francouzi hrát aktivní roli v boji o barevné zóny. Pokud se například Sean dostane do boje s německými vojáky v barevné zóně, spojenci typu francouzský odboj a dokonce i kolemjdoucí francouzští civilisté zasáhnou proti okupantům.

V průběhu hry si Sean může vylepšovat své schopnosti a arzenál pomocí tzv. perků, které zlepšují například přesnost odstřelovací pušky, počet nábojů do všech zbraní, poškození a další. Perky se získávají prostřednictvím akcí, jako je vyhýbání se poplachům vysoké úrovně, odstřelování cílů nebo zničení stanoveného počtu německých zařízení či důležitých vozidel. Hráč má také možnost šplhat po budovách a běhat po střechách, kde se občas nacházejí velké zásobovací bedny, nebo dosáhnout výborného odstřelovačského výhledu na cíle pod sebou. K dispozici jsou také garáže, do kterých může ukládat zaparkovaná vozidla a opravovat ta poškozená. Navíc se hráč může pustit do pěstních soubojů nebo použít skrytější přístup, například použití nacistické uniformy jako převleku.

Když hráč zemře, Sean přijde o úplně všechny zbraně a granáty, kterými byl před smrtí vybaven. Všechny zbraně, munici, výbušniny, mapy a další předměty lze nakupovat u několika obchodníků na černém trhu.

Obsah

Zápletka

Velká cena Saarbrückenu

Sean Devlin je irský závodník a mechanik, který tvrdě pije a emigroval do Francie, aby unikl své kriminální minulosti. Sean, pravidelný účastník pařížských závodních skupin, cestuje do Saarbrückenu se svým mentorem Vittorem Morinim, nejlepším přítelem Julesem Rousseauem a Julesovou sestrou Veronique, aby se zúčastnili Velké ceny Saarbrückenu 1940. Během svého pobytu se Sean setkává se svou přítelkyní Skylar St. Claire a začíná soupeřit s Kurtem Dierkerem, nechvalně známým závodníkem a mistrem nacistů. Během závodu Dierker podvádí tím, že prostřelí jednu ze Seanových pneumatik, čímž způsobí jeho prohru. Navzdory Skylařině varování se Sean a Jules vloupají do Doppelsiegu, do automobilky, pro kterou Dierker pracuje, aby z pomsty sabotovali jeho auto.

Oba jsou zajati Dierkerem, který se odhalí jako nacistický velitel SS a považuje je za britské špiony. Dierker umučí Julese k smrti, zatímco zraněnému Seanovi se podaří uprchnout, jen aby se stal svědkem německé invaze do Francie. Seanovi se podaří zachránit Vittoreho a Veroniku před útěkem do Paříže. Sean řekne Julesově rodině, co se mu stalo, a přísahá, že se Dierkerovi pomstí.

O několik měsíců později žije Sean v kabaretu La Belle Du Nuit, který vlastní Julesova rodina. Osloví ho Luc Gaudin, místní spisovatel, Veroničin milenec a vůdce odbojové skupiny proti nacistické okupaci. Luc Seana přemluví, aby se přidal k odboji, a ten dostane za úkol narušovat nacistické operace zabíjením vysoce postavených důstojníků a ničením vojenských zařízení.

Díky své práci si Sean vybuduje pověst významného člena odboje. Nárůst odbojové činnosti v Paříži v důsledku Seanovy práce nezůstane bez povšimnutí nacistického velení. Brzy jsou povolány elitní nacistické protiteroristické jednotky do Paříže.

Sean se znovu setkává se svou přítelkyní Skylar, která se prozradí jako britská špionka ze Special Operations Executive (SOE), a odvede Seana ke svým nadřízeným. Ti ho pověří řadou úkolů, včetně krádeže neznámého pokladu nacistům.

Sean a Skylar jsou brzy pověřeni záchranou zběhlého německého vědce jménem Dr. Kessler. Vyjde najevo, že továrna Doppelseig je zástěrkou pro projekt atomových zbraní, k jehož vytvoření Kesslera nutili. Poté, co je Kessler zachráněn, odmítá s kýmkoli spolupracovat, pokud nebude zachráněna i jeho dcera Maria. Sean Marii brzy zachrání před únosci a odvede ji do sídla odboje, které je vzápětí napadeno nacisty, což donutí odbojáře uprchnout do katakomb. Během tohoto nájezdu je Veronika zajata a určena na popravu v katedrále Notre Dame. Luc, který nechce vynakládat prostředky odboje na záchranu jednoho vězně, odmítne Seanovu žádost o organizovaný nájezd na záchranu Veroniky. Poté je Sean nucen zachránit Veroniku sám, což se mu nakonec podaří.

Půlnoční show

Kód pro stahovatelný patch s názvem „The Midnight Show“ byl zdarma k dispozici těm, kteří si zakoupili novou kopii hry pro Xbox 360 nebo PlayStation 3. Pro verzi pro Windows byl dodatečný obsah již obsažen na disku.

Dodatečný obsah poskytuje hráči nové nevěstince a úkryty. Obsahuje také minihru, ve které může hráč získat herní předměty, například auto, které se v hlavní kampani nenachází. Instalace patche automaticky způsobí, že všechny nevěstky ve hře budou nahoře bez, ačkoli nahotu lze stále zapínat a vypínat. To v době vydání hry vyvolalo určitou kontroverzi.

Hodnocení hry

Sabotér získal od kritiků většinou smíšené až pozitivní recenze. Zatímco hra byla chválena za vizuální stránku, zvukový design, prostředí, množství obsahu a zábavnou hratelnost, mnozí kritizovali její repetitivnost, provedení příběhu, různé technické problémy a celkovou nedotaženost (práce s mapou je fakt hrůza).

The Saboteur byl posledním titulem vyvinutým společností Pandemic Studios před jejím ukončením v roce 2009.

Velká Galerie

YouTube

The Saboteur – FULL GAME
Walkthrough Gameplay No Commentary
THE SABOTEUR – Ending & Final Mission PS3


The Saboteur – recenze – INDIAN
The Saboteur Gameplay Trailer


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
The Saboteur
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly.
Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás.
Náš FIO účet — 2500575897 / 2010