Tony Blair

Z Multimediaexpo.cz


Anthony Charles Lynton Blair (* 6. května 1953, Edinburgh), známý jako Tony Blair, je labouristický politik a bývalý britský premiér v letech 19972007 .

Obsah

Vzdělání

Narodil se v právnické rodině a práva také vystudoval na Oxfordské univerzitě. Tímto povoláním se živil až do svého zvolení do parlamentu.

Veřejná činnost

V opozici

Ve volbách v roce 1983 byl zvolen za poslance britského parlamentu za Labouristickou stranu. Po nečekané smrti jejího předsedy Johna Smithe v roce 1994 Blair, tou dobou u veřejnosti nejpopulárnější z kandidátů, zvítězil ve volbách nového předsedy, když se jeho blízký přítel a spolupracovník Gordon Brown, který mohl představovat nejvážnější konkurenci, zavázal proti němu nekandidovat. Po svém nástupu do čela strany Blair vyhlásil program tzv. New Labour (volně přeloženo s důrazem na význam - Nová tvář Labouristické strany), který posunul její pozice do středu politického spektra. Opustil doktrínu fabiánského socialismu, podpořil privatizaci britského průmyslu a reformy posilující tržní prostředí. Blairova politika se nevyhnula kritice ze strany levice. Byl kritizován za to, že svou politiku pod vlivem Giddense příliš posunul ke středu a přestal hájit tradiční levicové hodnoty.

Premiér

Ve volbách 1. května 1997 labouristé po 18 letech vyhráli a Blair tak vystřídal v premiérském křesle konzervativce Johna Majora. Tehdy mu bylo 44 let a stal se tak nejmladším britským premiérem od roku 1812. V únoru 2005 se stal britským premiérem nejdéle vykonávajícím tuto funkci za labouristy. V úřadě se mu podařilo dosáhnout míru v Severním Irsku, které bylo po desetiletí zmítáno nepokoji překračujícími mnohdy hranici občanské války. Velký význam též mělo obnovení autonomie Skotska, Walesu a Severního Irska. Po 11. září 2001 Blair podpořil zahraniční politiku George W. Bushe, i když se snažil o odstranění rozporů mezi USA a Evropskou unií. V roce 2001 se Velká Británie podílela na invazi do Afghánistánu, v roce 2003 do Iráku. Jeho zahraniční politika vyvolávala ve Velké Británii masové protesty obyvatelstva. Po letech dohadů 10. května 2007 Blair ve svém domovském stranickém klubu v Sedgefieldu oznámil, že 27. června předá královně svou rezignaci na post premiéra a že se také vzdá funkce lídra labouristů. Dne 27. června 2007 vystřídal Tonyho Blaira ve funkci ministerského předsedy Gordon Brown, bývalý ministr financí a po rezignaci Blaira současný předseda Labour Party.

Po odchodu z premiérské funkce

V současné době zastává funkci zvláštního velvyslance/zmocněnce Blízkovýchodního kvartetu.

Rodina a osobní život

Za svých studentských let hrával Blair v rockové skupině Ugly Rumors. Od roku 1980 je ženatý s právničkou Cherie (vykonávající praxi pod dívčím jménem Boothová); mají 4 děti. Poslední syn Leo se narodil v roce 2000, tedy v době Blairova premiérského funkčního období. Blair je často srovnáván s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Oba byli zvoleni do vysoké státnické funkce v podobně mladém věku, jsou si názorově blízcí a mají silné osobní charisma. 22. prosince 2007 přestoupil od anglikánství k římskému katolicismu.[1]

Externí odkazyCommons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Tony Blair

Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.