Udo Jürgens

Z Multimediaexpo.cz

Udo Jürgens

Udo Jürgens, vlastním jménem Udo Juergen Bockelmann, (* 30. září 1934, Klagenfurt, Rakousko) je rakouský zpěvák a skladatel z oblasti popmusic, jehož popularita trvá už více než 50 let. Jeho první významný hit "Jenny" vyšel v roce 1959 a okamžitě obsadil první přičky německé i rakouské hitparády.

V roce 1992 jeho koncert ve Vídni navštívilo 220 000 diváků, což je jedna z nejvyšších účastí v Evropě. Doposud složil více než 900 písní a prodal okolo 105 miliónů nosičů, čímž se zařadil mezi nejúspěšnější světové hudebníky. Jeho hity jako "Ein ehrenwertes Haus", "Siebzehn Jahr, blondes Haar" [1] nebo "Ich war noch niemals in New York" jsou považovány za evergreeny, a dočkaly se několika cover verzí. Udo Jürgens se v roce 1978 přestěhoval z rakouského Kitzbühelu do Curychu, a dnes je śvýcarským občanem. Stejně tak v tomtéž roce změnil i svůj management. Hanse R. Beierleina, který dodnes tvrdí, že ho objevil a udělal z něj onou světovou hvězdou, nahradil Freddym Burgerem, žijícím v Curychu, který jeho další kariéře velice pomohl a je dodnes jeho výhradním manažerem.

Příznivý ohlas u dětského publika zaznamenalo nazpívání úvodní znělky německé verze amerického animovaného seriálu Tom a Jerry Vielen Dank für die Blumen (1981) [2] V roce 1967 si zahrál sám sebe v prvním dílu seriálu československé televize Píseň pro Rudolfa III. s písní Sag mir wie [3]. V tomtéž roce složil píseň "Tausend Fenster" pro mezinárodní hudební soutěž "Grand Prix de la Eurovision", interpretem jeho skladby na této soutěží byl Karel Gott. Udo Jürgens tuto soutěž vyhrál v roce 1965 s písní "Merci Cherie". Jeho koncerty v rámci pravidelných turné po německy mluvicích zemích byly a jsou dodnes beznadějně vyprodané, jeho poslední turné s názvem "Einfach ich" získalo takovou přízeň publika, že byla spontánně prodloužena do konce roku 2009.

Spolupracuje se špičkovými evropskými a světovými textaři, mezi něž patří například Michael Kunze, Uli Heuer, Don Black nebo Filip Albrecht.

Rodina

Externí odkazy