Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Věra Čáslavská

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Věra Čáslavská (uprostřed) na ME 1967
Věra Čáslavská na ME 1967

Věra Čáslavská (* 3. května 1942, Praha, † 30. srpna 2016, Praha) byla bývalá česká sportovní gymnastka.

Svoji sportovní kariéru zahájila na mistrovství světa ve sportovní gymnastice v Moskvě, kde československé gymnastky obsadily v soutěži družstev druhé místo. Ve víceboji jednotlivců skončila Čáslavská osmá. Téhož roku obsadila na mistrovství Československa druhé místo. O rok později Čáslavská získala na mistrovství Evropy v Krakově zlatou medaili za cvičení na kladině a stříbrnou za přeskok.

Roku 1960 byla členkou stříbrného československého olympijského družstva na OH v Římě, v individuálních soutěžích skončila ve víceboji žen osmá a na kladině šestá.

První větší úspěch měla Čáslavská v roce 1962 na mistrovství světa v Praze, kde vyhrála přeskok, ve víceboji jednotlivců skončila druhá a třetí v prostných. Československé družstvo získalo stříbrnou medaili.

Vrcholem její kariéry byl rok 1964 především pak OH v Tokiu, kde získala zlatou medaili ve víceboji jednotlivců, v přeskoku a na kladině. Československé družstvo skončilo druhé. O rok později na mistrovství Evropy v Sofii získala pět zlatých medailí.

Na mistrovství světa v Dortmundu v roce 1966 zvítězila ve víceboji jednotlivců a v přeskoku, dále získala stříbrnou medaili na kladině a v prostných. V soutěži družstev pak československé gymmnastky získaly zlatou medaili.

V roce 1967 na mistrovství Evropy v Amsterodamu získala zlato ve všech soutěžních disciplínách.

V roce 1968 se Čáslavská účastníla OH v Mexiku, kde získala zlato za víceboji, přeskok, bradla a prostná. Stříbro pak za kladinu a v družstvech. V průběhu těchto OH se vdala za Josefa Odložila, českého reprezentanta v běhu. Na těchto OH ukončila Věra Čáslavská svoji sportovní kariéru. V tomto roce se Čáslavská také zapojila do politického života a podepsala známou petici Dva tisíce slov.

V letech 19901992 byla předsedkyní Československého olympijského výboru a poté byla až do roku 1996, předsedkyní Českého olympijského výboru.

Obsah

Ocenění

Zajímavosti

Velká Galerie

YouTube

Sportovní legenda Věra Čáslavská
na hodinovém rozhovoru na Impulsu
Caslavska's silent protest – 1968 Olympics


Reference

  1. Cenu za šíření dobrého jména republiky získala olympionička Čáslavská a další osobnosti. Český rozhlas [online]. 2016-06-17. Dostupné online.  
  2. ČTK. Čáslavská má svou planetku. Budu tady strašit na věky věků, smála se. iDNES.cz [online]. 2010-04-28 [cit. 2016-08-30]. Dostupné online.  
  3. BERÁNEK, Jaroslav. Dva návrhy vrátila, ale nakonec je Čáslavská s dopisnicí spokojena. iDNES.cz [online]. 2012-05-02 [cit. 2016-08-30]. Dostupné online.  

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Věra Čáslavská
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Věra Čáslavská
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace