Wolfenstein 3D

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Wolfenstein 3D je počítačová hra z dílny firmy id Software, vydaná v roce 1992 firmou Apogee. Jedná se o jednu z prvních známějších 3D akčních her z „vlastního pohledu“, která se dostala do povědomí hráčů.

Obsah

Příběh

Příběh hry je situován do roku 1943. Hráč se dostane do role spojeneckého špiona Williama „B.J.“ Blazkowicze a je vyslán na důležitou misi do nacistické pevnosti Castle Hollehammer. Má za úkol odhalit tajný program Třetí říše s krycím názvem Operation Eisenfaust (Operace Železná pěst). Mělo by se jednat o snahu nacistů vytvořit dokonalou armádu. Doneslo se, že v pevnosti působí ďábelský Dr. Schabbs, vyvíjející technologii pro sestavení nelítostné armády složené ze zabitých vojáků. Blazkowicz je během akce zajat a uvězněn. B.J. v průběhu první epizody odstraní vězeňského dozorce Hanse Grosseho a z děsivého vězení uteče. V Epizodě druhé se dozví, že operace Eisenfaust opravdu existuje. Na jejím konci eliminuje ďábelského Dr. Schabbse a tak i hrozbu v podobě geneticky modifikovaných vojáků. Ve třetí epizodě se B.J. dostává na metu nejvyšší - musí zabít samotného vůdce.

Zbraně

Ve hře má B.J. k dispozici celkem čtyři zbraně, z nichž dvě získá až v průběhu hry. Do všech zbraní se používá stejný typ munice.

Epizody a Bossové

Každá z epizod obsahuje 10 úrovní a na konci každé z nich na hráče čeká boss, tj. několikrát silnější a odolnější nepřítel, jehož eliminace je nutná k dokončení epizody. Původní hra měla epizody 3 - Escape from Wolfenstein (útěk z Wolfensteinu) s finálním bossem Hanse Grossem, Operation Eisenfaust (Operace Eisenfaust) s doktore Schabbsem na konci a Die, Fuehrer, Die! (Zemři, vůdce, zemři!) s trojí podobou Adolfa Hitlera na konci – několika duchů, vůdce ve futuristickém brnění a nakonec Hitlera v jeho oblíbeném obleku.
Pouze první epizoda byla shareware, tzn. volně šířitelná. Zbylé dvě si musel hráč dokoupit. Časem přibyly 3 další epizody, The Nocturnal Missions, opět ve formě dokoupitelného softwaru - Dark Secret (Temné tajemství) s konečným nepřítelem Ottem Giftmatcherem, Trail of the Madman (Stezka šílence) s ošklivou matronou Gretel Grosse, sestrou Hanse Grosseho jako závěrečnou překážkou a nakonec šestá epizoda, The Confrontation (Konfrontace), v jejímž závěru se hráč setká s Generálem Fettgesichtem.

Situace v Německu

Hra byla z důvodů zobrazování nacistické tématiky (hákové kříže, podobizny Hitlera) v Německu postavena mimo zákon. A to jak její prodej, tak její dovezení ze zahraničí. Německo všeobecně, jako de facto jediný stát Evropy, má zákony cenzurující herní obsah. Německé verze hry musí mít cenzorované vulgarismy, zcenzurovanou krev a případné mrzačení nepřátel a podobně. Většina odborníků tento postoj považuje za směšný, podle nich se jedná jen o politické machinace před volbami (viz poslední odkaz pod článkem).

Ocenění

WINNER OF 3 SHAREWARE INDUSTRY AWARDS, včetně PEOPLE'S CHOICE AWARD". Hra byla v roce 1992 dále oceněna:

Zajímavé vlastnosti hry podle výrobce

YouTube

Wolfenstein 3D Episode 2 Level 1 (anglicky)
Wolfenstein 3D – Level 60/E6L10 (anglicky)


Hardwarové nároky

Volitelné příslušenství

Externí odkazy


Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace