Yamoussoukro

Z Multimediaexpo.cz

Hotel President v Yamoussoukro (2008)

Yamoussoukro /jamasukro/ je oficiálním hlavním městem západoafrického státu Côte d'Ivoire známějšího pod názvem Pobřeží slonoviny, faktickým hlavním městem je však Abidžan. Ve své podstatě se jedná o jeden celý department.

Obsah

Geografie

Yamassoukro se nachází ve vnitrozemí státu na břehu ústí řeky Bandama z přehradního jezera Kossou. Město se nachází v průměrné nadmořské výšce 208 m n. m., nejvyšší bod leží ve výšce 275 m n. m., nejnižší pak ve výšce 190 m n. m. a představuje jej hladina Bandamy. Ve dne se teplota vzduchu pohybuje průměrně okolo 28 °C v lednu a 25 °C v červenci. V lednu průměrně spadne 25 mm srážek, v červnu, nejdeštivějším měsíci roku, 608 mm srážek.

Obyvatelstvo

Yamassoukro se neřadí dle počtu obyvatel k příliš velkým městům. V roce 1984, kdy se stalo hlavním městem celé země, zde žilo pouze 120 000 obyvatel. Počet občanů zde žijících se zvyšuje velmi pomalu, v roce 2005 jich zde žilo, v porovnání s několikamilionovým Abidžanem, pouze 200 659.

Historie

Yamassoukro je poměrně málo významné město, do historie se poprvé zapsalo až v roce 1900, kdy se zde narodil Félix Houphouët-Boigny, první prezident republiky Pobřeží slonoviny. 21. března 1983 učinil ze svého rodného města oficiální hlavní město celé země.

Vzhled města

Význam Yamoussoukra vzrostl hlavně díky obrovskému vlivu prvního prezidenta země, který se zde narodil. Došlo zde k vybudování na africké poměry výstavní infrastruktury, jež zahrnuje velice hustou síť ulic a silnic. V roce 1989 byla dokončena stavba baziliky Notre Dame de la Paix, která představuje kopii chrámu Sv. Petra v Římě a největší křesťanský chrám na světě. Navíc se řadí k nejoriginálnějším stavbám na africkém kontinentu. Kromě tohoto svatostánku se zde nachází také protestantská katedrála a velká mešita pro vyznavače islámu. Zajímavou architektonickou památku představuje palác prezidenta Houphoëta-Boignyho. V blízkosti Yamoussoukra se nachází národní park Abokouamékro.

Hospodářství

Ve městě se nachází několik průmyslových závodů, především ale potravinářské podniky, které se zabývají zpracováváním ryb, dále pak dřevozpracují závody a podniky, jež vyrábí kosmetiku.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Yamoussoukro