V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Zvolenská kotlina

Z Multimediaexpo.cz

Poloha Zvolenské kotliny na mapě Slovenska

Zvolenská kotlina je slovenská kotlina mezi Banskou Bystricou, Zvolenem, Detvou a Ľubietovou. Jde o krajinný celek Slovenského rudohoří. Na severu hraničí s Velkou Fatrou a Nízkými Tatrami, na východě s Veporskými vrchy, směrem k jihu přechází v Jihoslovenskou kotlinu a Krupinskou planinu a na západě sousedí s Kremnickými vrchy a Štiavnickými vrchy.

Charakteristika

Zvolenská kotlina má charakter hornatiny. Nejvyššími zdejšími vrcholy jsou Čiertaž (1 204 m), Panský diel (1 100 m), Javorie (1 044 m) a Farská hora (846 m). Velká část území je pokryta prevážně listnatými lesy. V hojné míře je zastoupen buk, habr, dub a javor, z jehličnatých stromů se v menší míře vyskytuje borovice a smrk. Zvolenskou kotlinou protéká řeka Hron s přítoky Slatina a Neresnica. Podle klimatických podmínek řadíme Zvolenskou kotlinu mezi oblasti mírně teplé. V zimním období vystupují průměrné teploty na -2 až -4 °C, letní průměrné teploty se pohybují okolo 17 až 18  °C, počet letních dní bývá mezi 40 – 50, počet dní se sněhovou pokrývkou činí 50 – 70.

Chráněná území

Zvolenská kotlina je kraj s množstvím přírodních zajímavostí a kuriozit. Nenajdeme zde sice žádnou chráněnou krajinnou oblast, ale to nejzajímavější je soustředěno v několika státních přírodních rezervacích. Patří k nim také Národní přírodní rezervace Plavno, a státní přírodní rezervace Príboj, Ponická Huta, Boky a Badínsky prales. Státní přírodní rezervace Badínský prales zabírá plochu asi 31 ha a je jednou z nejstarších na území Slovenska. Zachovaly se zde původní bukovo-jedlové porosty na andezitových horninách. Věk obrovských mohutných jedlí je zde odhadován na 200 – 400 let. Tato přírodní rezervace slouží pro studijní účely a lesnický výzkum. Kromě státních přírodních rezervací najdeme v této oblasti i chráněné přírodní výtvory – Lupčiansky skalný hríb a Mičinské travertíny, chráněná naleziště – Mackov bok, Kozlinec a Pstruša a chráněnou studijní plochu Arboretum Borová hora.

Geomorfologické členění