Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4).
Rudé moře
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 8. 9. 2013, 11:18
Rudé moře (arabsky البحر الأحمر [al-bahhr al-ahhmar]) je vnitřní moře Indického oceánu mezi Arabským poloostrovem a Afrikou.
Je 2000 km dlouhé a až 350 km široké. Rozloha Rudého moře je asi 450 000 km². Maximální hloubka je 3039 m. Na jihu je Rudé moře spojené průlivem Bab-al-Mandab s Adenským zálivem Arabského moře, na severu spojuje Rudé a Středozemní moře Suezský průplav. Rudé moře má velmi vysokou salinitu (průměrně 36 až 38 promile), která je způsobena velkým výparem a minimálním množstvím srážek. V době rozmnožování sinice (druhu Trichodesminum erythraeum) získává červené zbarvení.
Světovým unikátem se zřejmě stane 28,5 km dlouhý most, jenž chystá postavit dubajská firma. Náklady na stavbu se vyšplhají do výše 14 miliard USD, započne v roce 2009 a potvrá přibližně 15 let.[1]
Obsah |
Potápění
Rudé moře je místo plné zázraků, právě zde jsem zažil ty nejúžasnější ponory. (Jacques Cousteau)
Rudé moře je jedním z nejseverněji položených korálových moří na Zemi a vzhledem k poměrně nízké vzdálenosti od Evropy patří mezi nejnavštěvovanější potápěčská místa na světě. Hlavním lákadlem je zejména množství korálových útesů a podmořského života v jejich okolí. Většina nejnavštěvovanějších potápěčských lokalit se nachází při egyptském pobřeží. Neméně zajímavé lokality se však nacházejí také při pobřeží Súdánu, Eriteje nebo Saúdské Arábie.
Turistická střediska
Významné přístavy na pobřeží
Zálivy, průlivy, průplavy
- zálivy Akabský záliv, Suezský záliv
- průlivy Bab-al-Mandab, Tiranská úžina
- průplavy Suezský průplav
Ostrovy, poloostrovy
- ostrovy Rocky Island, Zabargad, Tiran
- poloostrovy Sinajský poloostrov, Arabský poloostrov
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |
Chybná citace Nalezena značka
<ref>
bez příslušné značky <references/>
.