César Pelli

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 18. 11. 2020, 13:11; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

César Pelli (* 12. října 1926, San Miguel de Tucumán, † 19. července 2019)[1] byl významný argentinský architekt.

Studoval architekturu na Tucumánské Univerzitě. Po promoci se oženil se svou spolužačkou Dianou Balmoriovou. V roce 1964 se stal občanem Spojených států. Po odchodu do USA pracoval několik let pro Eera Saarinena a v roce 1977 založil vlastní ateliér v New Havenu v Connecticutu. V současné době firma zaměstnává asi 100 architektů a má stálou pobočku také v New Yorku.
V letech 1977–1984 byl děkanem na fakultě architektury Yaleovy univerzity. Z nesčetného množství ocenění, která za svoji práci obdržel, jmenujme alespoň AIA Gold Medal – nejvyšší uznání Komory amerických architektů, které se každoročně uděluje pouze jednomu architektovi z celého světa. Pelli byl laureátem v roce 1995.

Napsal knihu Pozorování pro mladé architekty (Observations for Young Architects, Monacelli Press). V roce 2007 vyhrála Pelliho kancelář soutěž na revitalizaci areálu Dukeovy univerzity – plán, který zahrnuje uvažovaný rozvoj kampusu na příštích 20–50 let. 26. května 2008 udělila Yaleova univerzita Cesaru Pellimu čestný titul Doktor umění za celoživotní praktické a teoretické dílo v oboru architektury.

Jeho asi nejznámější stavbou jsou dvojčata Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur. Další stavbou podle jeho návrhu je Carnegie Hall Tower v New Yorku.

Reference

  1. César Pelli, Argentine architect behind the Petronas Towers, dies.... Reuters [online]. . Dostupné online.  

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
César Pelli
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
César Pelli