Slíbený gigantický balík 125 085 souborů byl včera přidán (7. ledna 2021) !
Nyní začíname budovat další super balíček 128 000 souborů,
který brzy rozdrtí všechny rekordy naší Encyklopedie...FFresh emotion cool.png

Kuala Lumpur

Z Multimediaexpo.cz

Kuala Lumpur (HDR, 2006)


Kuala Lumpur je hlavní a největší město Malajsie. Zabírá oblast 244 km². V roce 2006 mělo více než 1,5 milionu obyvatel. Město je jedno ze tří malajských federálních území. Známou stavbou je mrakodrap Petronas Twin Towers, který byl v letech 19982004 nejvyšší stavbou světa, dokud nebyl překonán budovou Tchaj-pej 101. Kromě známého mrakodrapu se ve městě rovněž nachází parlament a bydliště malajského krále Istana Negara.

Demografie

Mimo malajštiny, národního jazyku a dalších tradičních jazyků jako kantonština, mandarínština a tamilština tu má silné zastoupení i angličtina. Ta se vyučuje povinně ve školách a objevuje se v oblastech obchodu. Kuala Lumpur je domovem různých kultur. Malajci, Indové a Číňané tu mají největší zastoupení. Po přílivu zahraničních pracovníků se zde objevili i Nepálci, Thajci, Pakistánci, Vietnamci a mnoho dalších.

Nejvíce zastoupeným náboženství je islám. Významný je i hinduismus, buddhismus, taoismus, konfucianismus a křesťanství.

Doprava

Město má dvě letiště, Kuala Lumpur International Airport (KLIA) v Sepangu je hlavním mezinárodním letištěm a Sultan Abdul Aziz Shah Airport v Subangu převážně pro vnitrostátní lety.

Veřejná doprava v Kuala Lumpur (i v celé oblasti údolí Klang) je poměrně moderní, ve srovnání s jinými asijskými velkoměsty velmi spolehlivá a nezadá si s dopravou v mnoha evropských městech. Takzvaný Rapid Transit System se skládá ze tří železničních tratí, které se setkávají ve městě a následně zasahují daleko do údolí Klang. Jsou to Rapid KL RAIL, KL Monorail a KTM Komuter a jsou vedeny buď pod zemí nebo naopak na zvýšených tratích nad zemí. Hlavním dopravním uzlem je stanice KL Sentral.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kuala Lumpur
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kuala Lumpur