Dovolená : 25. červenec — 11. srpen 2022
Holidays : 25 July — 11 August 2022
Vacaciones : 25 de julio — 11 de agosto de 2022

Divizna velkokvětá

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 7. 5. 2014, 11:26; Ivan Drago (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Pozor, jed !

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) je léčivá rostlina z čeledi krtičníkovitých.

Obsah

Synonyma a lidové názvy

  • Verbascum thapsiforme, Schrad.
  • Svíce královská, děvizna, Petrova hůl, pochodňová květina, kruželice, psí ocas, svícen.

Popis

Dvouletá, plstnatě ochlupená bylina dorůstající až do výšky 2 metrů. V prvním roce vegetace vytváří růžici přízemních hebce plstnatých listů, ve druhém roce kvete velkými žlutými květy uspořádanými do hroznu. Kvete od července do září. Při výsevu semen je nutná opatrnost, semena divizny jsou totiž jedovatá, obsahuji v poměrně vysoké koncetraci rotenon.

Účinné látky

Obsahuje flavonoidy, saponiny, třísloviny a další účinné látky.

Výskyt

Divizna roste na slunných místech, daří se jí i na sušší půdě chudé na živiny, takže ji můžeme vidět např. podél cest, na kamenitých stráních, na louce či v prosluněných částech lesa a na jeho okrajích. Roste v celé Evropě, zejména v její střední a jižní části.

Použití

Soubor:Verbascum.densiflorum.1.jpg
Divizna velkokvětá, květ

Pro léčebné účely se využívá květ divizny, a to při průduškových onemocněních a nemocech z nachlazení; léčí kašel a má protizánětlivé účinky. Čaj z květů divizny prospívá činnosti jater a sleziny. Díky svým protizánětlivým účinkům se divizna využívá i zevně, jako obklad na poranění, oděrky, při revmatických bolestech apod. V dřívějších dobách byly květy divizny používány k barvení látek a vlasů.

V kultuře

Divizna je jednou z květin, jejichž apostrofa se nalézá v knize Jakuba Demla Moji přátelé; básník ji oslovuje jako „kněžnu“. V knize a Večerníčku Křemílek a Vochomůrka vyroste hlavním hrdinům navzdory písničce „Vstávej semínko holala, bude z tebe fiala“ právě divizna.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Verbascum densiflorum