Večerníček

Z Multimediaexpo.czVečerníček je přibližně desetiminutový večerní televizní pořad s pohádkovým nebo jiným příběhem určeným pro děti, vysílaný každý večer původně Československou televizí a dnes Českou televizí v předpokládaný čas jejich uléhání do postele. Symbolem pořadu je kreslený chlapec Večerníček v papírové čepici ve znělce, která pohádkové epizodě předchází; autorem postavičky je malíř Radek Pilař.

Obsah

Historie

Předchůdce večerníčků byl pořad Stříbrné zrcátko, který začal své vysílání v roce 1963, v nedělním podvečerním čase. Od 2. ledna 1965 byl večerníček ucelenou formou s pravidelným nedělním vysíláním. Výtvarník Milan Nápravník je zakládajícím tvůrcem a prvním dramaturgem večerníčku. Animovaná znělka Večerníčku je nejstarší znělkou v České republice a uvádí ve svém konceptu „kluka - večerníčka“ v krátkém animovaném představení, před uvedením pohádky, již od léta roku 1965. Tvůrce hudby je Ladislav Simon. Pozdrav "Dobrý večer" a "Dobrou noc" namluvil Michal Citavý (*1959). První barevné vysílání začalo v roce 1973. Večerníček byl v minulosti vysílán i dvakrát denně. Jeden na prvním programu a druhý na druhém programu.

Planetka

Po animované postavě byla pojmenována planetka 33377 Večerníček, objevená 12. února 1999 Petrem Pravcem na observatoři Ondřejov.

Zajímavosti

2. ledna 2011 byl Večerníček a motiv pozadí z animované znělky součástí upraveného loga Google (tzv. Google Doodle), aby tak připomněl výročí svého prvního vysílání.[1]

Související články

Reference

  1. http://www.google.cz/logos/index.html

Externí odkazy