V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Pohanství

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 12. 11. 2011, 12:37; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Ódin na svém oři Sleipnim na náhrobním reliéfu ze švédského Gotlandu, 8. stol. n. l.
Zeus z Artemísia (kolem 470 př. n.l.)

Pohanství, též paganismus (původem z latinského přídavného jména paganus, což znamená „venkovský“) je výraz používaný dnes především v křesťanské kultuře v podstatě pro veškerá před-křesťanská polyteistická náboženství vyznávaná zejména v oblasti Evropy, mnohdy označována také pod pojmem stará víra, starověrectví či starověří. Jedná se o náboženství a kulty, které uznávali především staří Germáni, Slované, Keltové a jiné evropské národy.

Obsah

Pohané

Slovo „pohan“ se v českém překladu Bible hojně objevuje, a slouží k označení semitských národů, Řeků nebo Římanů, kteří narozdíl od monoteistických Židů (a křesťanů) vyznávají polyteismus. V křesťanské kultuře se označení „pohan“ se také používalo obecně ve významu jinověrec, nebo nekřesťan, v některých případech i přeneseně jako urážka vztahující se k domnělému „barbarskému a nemorálnímu jednání“ pohanů. Jako pohané však nebývali tradičně označováni, kromě vyznavačů různých křesťanských náboženství, ani vyznavači judaismu a islámu. V běžné mluvě se často používá výrazu „pohan“ pro označení bezvěrce, tzn. ateisty, což je od skutečného významu jinověrec diametrálně nepřesné .

Pohanská náboženství

Původní pohanská náboženství můžeme poznávat především prostřednictvím mytologií, které jsou kolem nich vystavěné, tedy např.

V moderní době v souvislosti s oslabením vlivu křesťanství získává pohanství v euroamerické civilizaci (a konkrétně zejména v Evropě) na popularitě.

Souvisící články

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Pohanství