a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Verze z 3. 6. 2012, 19:59; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Rafael Nadal (2012)
Vítěz French Open 2006

Rafael Nadal (* 3. června 1986, Manacor, Mallorca) je současný profesionální španělský tenista.

Aktuálně (červen 2012) je na 2. místě mezinárodního žebříčku ATP. Je v současné době považován za suverénně nejlepšího světového hráče na antukovém povrchu. Jeho prezdívka je Rafa.

Obsah

Tenisová kariéra

Tenis začal hrát jako čtyřletý, trénoval ho jeho strýček, Toni Nadal, který je i v současnosti jeho trenérem.

První zápas série ATP vyhrál v roce 2002 jako patnáctiletý, když porazil paraguajce Ramona Delgada. Stal se tak devátým hráčem, který zaznamenal svoje první vítězství v ATP před svými šestnáctými narozeninami.

V roce 2003 se stal pouze druhým nejmladším hračem, který se probojoval do první 100. žebříčku ATP. Kvalifikoval se na své první vystoupení série ATP Masters Series, kde vypadl ve 3. kole. Při svém debutě ve Wimbledonu a ve svým 17 letech se stal druhým nejmladším hráčem, který se dostal do třetího kola po Borisovi Beckerovi.

Byl jedním z klíčových hráčů daviscupového reprezentace Španělska v roce 2004. Nejprve v prvním kole zvítězil v páté, rozhodující hře proti reprezentaci naší České republiky, když porazil Radka Štěpánka. Později v semifinále zvítězil v čtvrté hře proti Francii a zabezpečil tak Španělsku účast ve finále, kde porazil Andyho Roddicka, čím se stal nejmladším hráčem historie, který zvítězil v dvouhře ve finále za krajinu, která získala Davisův pohár.

Největší úspěch Nadal zatím zažil v roce 2005. Na začátku roku se probojoval do 4. kola na Australian Open. O něco později získal dva tituly série ATP Masters Series v Monte Carlu a v Římě, po čem získal svůj první Grand Slam titul na French Open. Dodatečně získal ještě dva tituly série ATP Masters Series, první v Montrealu a druhý v Madridu. Během celého roku získal 11 z 12 titulů z turnajů hraných na antuce. Díky tomu se stal druhým mužským tenistou, po Borisovi Beckerovi, který se jako -náctiletý dostal na 2. místo žebríčku ATP a vůbec první Španěl, který na konci roku skončil tak vysoko v hodnocení.

V roce 2006 vyhrál všechny zápasy, které hrál na antuce. Uštědřil Rogerovi Federerovi první porážku v tomto roce v Dubaji. Federera opět porazil ve finále na turnaji v Monte Carlu a ve finále na turnaji v Římě (oba turnaje jsou ze série ATP Masters Series).

Nadal překonal rekord Guillerma Vilase v počtu vítězných zápasů na antuce, když zvítězil v prvním kole French Open. Ve stejném turnaji opět zvítězil a ve finále zase rozdrtil Rogera Federera. S Federerem se ve finále střetli ještě na turnaji Wimbledon, kde pak zvítězil Roger Federer.

Na US Open se probojoval do čtvrtfinále, kde ho porazil Michail Južnyj. Ve čtvrtfinále prohrál také turnaj ATP Masters Series v Madridu, kde ho porazil Tomáš Berdych. Na sklonku roku postoupil ze základní skupiny v tradičním turnaji mistrů v Šanghaji, ale v semifinále ho porazil Roger Federer (pozdější šampión).

Finálová utkání na turnajích Série ATP Masters (16)