V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Sojuz 28

Z Multimediaexpo.cz


Sojuz 28 byl pilotovaný kosmický let, který odstartoval 2. března 1978 a jednalo se o třetí misi ke stanici Saljut 6. Jeden z kosmonautů, tehdy 30letý kapitán ČSLA Vladimír Remek (z tehdejšího Československa), byl také první člověk ve vesmíru z jiného státu než ze Sovětského svazu či USA. Jednalo se o první misi programu Interkosmos. Byl to 63. let kosmické lodě s posádkou z naší planety.

Obsah

Start

Soubor:Soyuz28-patch.png
Znak Interkosmos

Kosmická loď Sojuz odstartovala odpoledne 2. března 1978 s pomocí stejnojmenné rakety z kosmodromu Bajkonur na území Kazachstánu s dvoučlennou posádkou na palubě. Velitelem lodě byl 47letý Rus, sovětský kosmonaut plukovník Alexej Gubarev. Druhým kosmonautem byl kapitán Vladimír Remek z ČSSR.

Průběh letu

Kosmická loď se spojila po svém 18. oběhu Země 3. března s orbitální stanicí Saljut 6, na které byla posádka Georgij Grečko a Jurij Romaněnko.

Během týdenního pobytu pomáhali základní posádce v jejich vědeckém programu, provedli řadu televizních reportáží a také šest experimentů (např. Chlorella, Extinkce, Morava-Splav), které připravili čs. odborníci z ČSAV. Dne 5. března byla vysílána první mezinárodní tisková konference z paluby komplexu Sojuz 27 - Saljut 6 - Sojuz 28.

Závěr letu

Přistávací modul lodi Sojuz 28 v leteckém muzeu v Praze - Kbelích

Ráno 10. března se rozloučili s hlavní posádkou, vrátili se na svou loď Sojuz 28 a po 164 hodinách společného letu se od orbitální stanice odpojili. Pak s pomocí brzdícího motoru zahájili sestup. Loď se rozpojila na tři části, samotná kabina s posádkou se na padáku snesla na Zemi po 190 hodin trvání expedice asi 310 km západně od Celinogradu v Kazachstánu [1]. Pak vrtulníky dopravily kosmonauty do blízkého Arkalyku a odtud se letadlem vrátili do hotelu Kosmonaut na Bajkonuru.

Jako všechny pozdější mise programu Interkosmos trvala tato přibližně 7 dní a 21,5 hodin. Bylo to zřejmě proto, aby nevznikly spekulace, že Sovětský svaz upřednostňuje některou zemi před jinou.

Posádka

Hlavní

Záložní

Literatura

  • REMEK, Vladimír; RICHTER, Karel. Pod námi planeta Země. Praha : Naše vojsko, 1979.  

Reference

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha : Práce, 1982. Kapitola Alexej Alexandrovič Gubarev, s. 90.  

Externí zdroje