Řitní otvor

Z Multimediaexpo.cz

Soubor:Anus 2.jpg
Ženský řitní otvor
Soubor:Anus m.jpg
Mužský řitní otvor

Řitní nebo též anální otvor (lat. anus, též kruh, řiť, vulg. anál) je vyústění konečného oddílu trávicí soustavy (konečníku) na povrch těla. Jeho uzavírání je ovládáno kruhovým svalem (řitním svěračem). Řitním otvorem se při defekaci dostávají z těla výkaly, což je jeho primárním účelem. Většina zvířat — od jednoduchých červů až po slony — mají trubicovitou trávicí soustavu, která začíná ústním otvorem na jednom konci a končí řití na druhém. Společné označení pro konečník a řiť je anorectum.

Řiť je často tabuizovaná část těla. Existuje mnoho slangových výrazů spojených s řití, které jsou obecně považovány za vulgární a nejsou používány při zdvořilé konverzaci.

Obsah

Lidská řiť

Lidská řiť se nalézá mezi hýžděmi, za hrází. Obepínají ho dva řitní svěrače, vnitřní a vnější. Ty drží řitní otvor uzavřený, dokud není čas pro defekaci. Jeden svěrač je z hladkého svalstva a nelze ho ovládat vůlí. Druhý je z příčně pruhovaného svalstva a je možné ho ovládnout vůlí. Insuficience (nedostatečnost) těchto svěračů vede k fekální inkontinenci.

Bělení řitního otvoru

V rámci porno průmyslu, ale částečně i mimo něj, existují postupy omlazení řitního otvoru, spočívající v potlačení jeho pigmentového zabarvení (věkem tmavne). Tyto postupy se označují jako anal bleaching.[1]

Související články

Reference

  1. Sexuologický slovník: Anal bleaching [online]. Sexus.cz, [cit. 2009-07-24]. Dostupné online.  


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Řitní otvor