.22 Long Rifle

Z Multimediaexpo.cz

Různá provedení náboje .22 LR

Náboj .22 Long Rifle je delší dobu velmi používaný náboj. Co se týče počtu prodaných kusů, tak se jedná o nejpoužívanější náboj na světě vůbec. Pro tento náboj bylo a je komorováno velké množství zbraní, jak pistolí, tak revolverů a pušek. Dá se víceméně říct, že každý výrobce zbraní má ve svém výrobním programu nějakou zbraň komorovanou na tento náboj.

Nízká cena, minimální zpětný ráz a nízký hluk jsou to, co dělá tento náboj ideálním nábojem pro rekreační střelbu. Tento náboj se často kupuje ve velkých baleních.

Náboj .22 LR je k dispozici v široké škále variant a ve velmi širokém cenovém rozpětí. Váha kulky se pohybuje od 30 do 60 grainů (1,9-3,9g) a úsťová rychlost střely od 110 do 530 m/s. Nejlevnější náboje stojí od 80 haléřů za kus do cca 10 korun za kus u nejkvalitnější terčové munice. Pro srovnání, náboj 9 mm Luger, který je považován za nejlevnější pistolový náboj, stojí od cca 3 Kč/kus.

Obsah

Výkon

Náboj .22 LR má efektivní dostřel 150m. Na vzdálenost více jak 150m dochází z hlediska vnější balistiky k velkému propadu střely, který se při míření jen těžko kompenzuje.
Přesnost je dobrá, ale nikoli výjimečná.
Co se týče trajektorie střely, v 50 yardech dochází ke stoupání 2,7" a k propadu 10,8" v 150 yardech. Ve 100 yardech je to 0"[1]

Jako lovecký náboj se používá při likvidaci škodné jako jsou např. krysy.

Varianty

Existuje velké množství variant tohoto náboje. Většinou se dělí do 4 skupin:

  • subsonické (podzvukové) – s rychlostí menší než je rychlost zvuku.
  • standardní – cca 350 m/s
  • high-velocity (HV)(vysokorychlostní) – mají větší úsťovou rychlost a tím pádem i větší energii a působí větší zpětný ráz. Jejich střela je často o trochu lehčí než u standardního typu. Je vhodné tuto variantu používat pouze u zbraní, které jsou k tomu určené, jinak se snižuje její životnost. Často se tato varianta používá pro nošení zbraně k účelům sebeobrany, ale k cvičným střelbám se používá standardní munice.
  • high-velocity (nebo také ultra-velocity) - viz předchozí, ale více. 425-550m/s.

Úsťové rychlosti jsou velmi závislé na mnoha faktorech. Zejména to je délka hlavně. Výše uvedené rychlosti jsou „typické“ rychlosti.

Specifikace

Standardní rozměry jsou:

  • délka nábojnice: 15 mm (0.595 in )
  • průměr nábojnice: 5.71 mm (.225 in)
  • průměr střely: 5.68 mm (.224 in)
  • Celková délka náboje: 25 mm (.985 in)

Související články

Seznam nábojů do ručních zbraní

Reference

  1. Hornady's New .17 Mach 2 by Chuck Hawks


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
.22 Long Rifle