AK-47

Z Multimediaexpo.cz

AK-47 s výbavou

Avtomat Kalašnikova obrazca 47 (Автомат Калашникова образца 1947 года, do češtiny přeložitelné jako Kalašnikovův automat vzor 1947), známý pod zkratkou AK-47, je nejpoužívanější a jedna z nejznámějších útočných pušek světa. Další názvy, pod kterými je také známá, jsou např. „Kalašnikov“, „Akáčko“ apod. Jak již název napovídá, byla sestrojena v roce 1947 mladým sovětským konstruktérem Michailem Kalašnikovem.

Obsah

Konstrukce

Systém AK-47

Při konstrukci se tvůrce inspiroval německou útočnou puškou StG 44 z konce 2. světové války. Puška používá náboj 7,62x39 mm vzor 43, poprvé využitý u samonabíjecí karabiny Simonov. Zbraň při střelbě využívá tlaku prachových plynů odebíraných z hlavně prostřednictvím plynového kanálku. Je poměrně snadno ovladatelná a velmi odolná. Proto ji lze využít prakticky v jakýchkoli podmínkách. Ovšem značnou nevýhodou je její hmotnost. Při hmotnosti 4,3 kg nejde o právě nejlehčí zbraň.

Historie

Kalašnikov & kultura

AK-47 se díky své popularitě a exaktnímu vzhledu stal i často používaným kulturním prvkem. Ve filmech a videohrách (jako napříkald GTA: San Andreas) bývá často vyobrazen jako zbraň používaná gangstery. Dále se jedná o nejčastej vídanou zbraň při airsoftových hrátkách, a dokonce se dostal i na vlajku Mosambiku, státu v jižní Africe, jako odkaz na fakt, že tamější revoluce proti portugalským kolonizátorům byla z velké části podporována Východním blokem.

Technické údaje

Délka hlavně 415 mm
Délka zbraně: AK-47 870 mm
AK-47 se sklopenou opěrkou 651 mm
Hmotnost zbraně: s prázdným zásobníkem 4,30 kg
s plným zásobníkem 4,88 kg ran za s. 10

Bylo vyrobeno více než 100 miliónů kusů všech verzí.

Verze

AK-47 v provedení se sklopnou ramenní opěrkou.
AK-47 - verze vyráběná v 50. letech minulého století.
  • AK-47 verze s pevnou pažbou
  • AK-47N verze AK-47 s lištou na levé straně zbraně pro noční zaměřovače
  • AKS-47 verze se sklopnou ramení opěrkou
  • AKS-47N verze AKS-47 s lištou na levé straně zbraně pro noční zaměřovače

Současnost

V současnosti je v Ruské armádě a policii zbraň částečně nahrazena nástupkyní AK-74. Přesto je to pořád nejrozšířenější zbraň světa, bohužel i mezi teroristy.

Galerie samopalu

YouTube

Kalašnikov (AK-47) versus M16
AK-47: Comparison in 30 Different Games


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
AK-47
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
AK-47