Black-Friday-2019-06-Multimediaexpo.png

Aero L-29 Delfín

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Aero L-29 Delfín (2008)

Aero L-29 Delfín (v kódu NATO Maya) byl vojenský proudový cvičný letoun, který se během 60. let stal standardním cvičným proudovým letounem států varšavské smlouvy. Šlo o první proudový letoun navržený a vyráběný v Československu.

Obsah

Vývoj

Na konci padesátých let sovětské letectvo hledalo proudový letoun, který by nahradil cvičné letouny s pístovým motorem; tento požadavek se později objevil ve všech zemích východního bloku. Firma Aero odpověděla prototypem XL-29 navrženým Zdeňkem Rubličem a Karlem Tomášem. Letoun poprvé vzlétl 5. května 1959 a byl poháněn britským motorem Bristol Siddeley Viper.

V roce 1961 byl Delfín porovnáván s letouny TS-11 Iskra a Jak-30 a stal se vítězem. Polsko dále pokračovalo ve vývoji letounu TS-11 Iskra, ale ostatní státy varšavské smlouvy se rozhodly pro Delfína.

Výroba začala v roce 1963 a trvala 11 let, vyrobilo se okolo 3 500 kusů. Vyvinuta byla i jednomístná verze L-29A Akrobat. Průzkumná verze s kamerami v přídi letounu se vyráběla jako L-29R.

Nasazení

Letouny sloužily v běžné, základní a zbraňově ve cvičné funkci. Později byly opatřeny závěsy na kanóny, pumy a rakety; takhle vyzbrojené egyptské letouny byly během války Jom Kippur poslány proti izraelským tankům. Později byly v mnoha zemích Delfíny nahrazeny následníkem L-39 Albatros.

Bývalí i současní uživatelé

Delfín s tygřím nátěrem
Delfín v leteckém muzeu Kbely (2009)

Specifikace (L-29)

Technické údaje

Výkony

Výzbroj

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Aero L-29 Delfín
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Aero L-29 Delfín
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace