Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Alberto Contador

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Alberto Contador

Alberto Contador

Osobní informace
Jméno Alberto Contador
Přezdívka Účetní
Narozen 6. prosinec 1982
Národnost Španělsko
Výška 1,76 m
Váha 62 kg
Informace o týmech
2000-2003 Once - Eroski
2004-06 Liberty Seguros/Astana-Würth
2007 Discovery Channel
2008 Astana
Vítězství
2007 Tour de France, 1 etapa
2008 Giro d'Italia (2008)
2008 Vuelta a España, 2 etapy
2007 Paříž-Nice
2005 Setmana Catalana
2008 Vuelta al País Vasco
2007, 2008 Vuelta a Castilla y León
Alberto Contador Velasco (* 6. prosinec 1982) je španělský profesionální cyklista. V roce 2007 vyhrál Tour de France, v roce 2008 vyhrál Giro d'Italia a Vueltu a stal se pátým cyklistou, který dokázal vyhrát všechny tři nejprestižnější etapové závody.

Obsah

Biografie

Alberto Contador začal závodně jezdit na kole až v relativně vysokém věku 16 let. Mezi profesionální cyklisty vstoupil v roce 2000 v týmu ONCE-Eroski a v roce 2003 se dočkal i svého prvního úspěchu, když vyhrál 8. etapu závodu Kolem Polska a byl celkově čtvrtý v závodu Kolem Kastilie a Leónu.

V roce 2004 našel místo v týmu Liberty Seguros a dokázal skončit na celkově 5. místě v závodě Katalánský týden a získat trikot pro nejlepšího vrchaře v závodu Kolem Aragonu. Rok mu přinesl i velmi vážné zdravotní problémy. V průběhu úvodní etapy Kolem Asturie ho postihlo rozsáhlé krvácení do mozku. Musel podstoupit náročnou operaci, při níž byla ohrožena nejen jeho kariéra, ale i život. Dokázal se ale vrátit a v následujícím roce se znovu postavil na start závodu Katalánský týden. Tentokrát celý závod vyhrál a navíc si odnesl i trofej pro nejaktivnějšího cyklistu a jedno etapové vítězství. Poprvé startoval v Tour de France a skončil na 31. místě, zároveň byl třetí v klasifikaci mladých cyklistů.

V roce 2006 se jeho tým přejmenoval na Astana-Würth a Contador mezi jeho úspěchy přiřazuje své celkově druhé místo v etapovém závodě Kolem Romandie a etapové vítězství v závodě Kolem Švýcarska. Od května toho roku se ale nad stájí stahovala mračna po dopingovém skandálu sportovního ředitele Manola Saize a lékaře Fuentese. Sám Contador byl sice 26. července 2006 od obvinění očištěn, ale když se později tým rozpadl, neměl až do poloviny ledna 2007 smlouvu.

Až poté se dohodl se stájí Discovery Channel Pro Cycling Team a návrat mezi profesionály oslavil vítězstvím v Paříž - Nice a závodu Kolem Kastilie a Leonu. Dařilo se mu i v etapovém závodě Dauphiné Libéré, kde obsadil konečné šesté místo.

Tour de France 2007

Do Tour de France byl stájí vyslán jako dvojka (jedničkou měl být Američan Levi Leipheimer). Od úvodního prologu ale byl rychlejší, v Alpách po osmé etapě se dostal do první desítky a po dni volna dojel čtvrtý do Brianconu a posunul se na šesté místo. Ve 14. etapě do Plateau-de-Beille unikl s lídrem závodu Rasmussenem 5,5 kilometru před cílem, v závěru Dána přespurtoval a zaznamenal první etapové vítězství na Tour v kariéře. V průběžném pořadí se dostal na druhé místo a vedl pořadí mladých cyklistů [1]. V poslední horské etapě do Col d'Aubisque měla stáj Discovery v závěru ve vedoucí skupině čtyř jezdců dva jezdce, Contadora a Leipheimera (s nimi tam byli ve žlutém trikotu Rasmussen a Australan Cadel Evans), ale přesto nedokázali Rasmussena porazit, Contador dojel do cíle třetí. V noci ale stáj Rabobank Rasmussena propustila kvůli lživému uvádění místa pobytu při tréninku před Tour. Contador v cíli další, 17. etapy převzal žlutý trikot. V předposlední etapě, kterou byla časovka do Angouleme, na něho ostře zaútočili Cadel Evans a Levi Leipheimer, ale Contador vedení udržel a o den později, 29. července 2007 se stal celkovým vítězem Tour.

Vítězství

Rok Závod Soutěž
2003 Kolem Polska 8. etapa
2004 Kolem Aragonu vrchařská soutěž
2005 Kolem Romandie 4. etapa
Katalánský týden celkově
Tour Down Under 5. etapa
Kolem Baskicka 6. etapa (časovka jednotlivců)
2006 Kolem Romandie 3. etapa
Kolem Švýcarska 8. etapa
2007 Kolem Kastilie a Leonu celkově
4. etapa
Paříž Nice celkově
cyklisté do 23 let
4. etapa
7. etapa
Kolem Valencie 4. etapa
Tour de France celkově
soutěž mladých jezdců
14. etapa

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Alberto Contador
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Alberto Contador
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace