Antonio Banderas

Z Multimediaexpo.cz

Antonio Banderas (červen 2007)

José Antonio Domínguez Banderas, všeobecně známý jako Antonio Banderas, (* 10. srpna 1960, Málaga, Andalusía, Španělsko) je španělský herec, producent a režisér, který dnes patří k absolutně nejznámějším hercům.

Antonio Banderas chtěl být původně fotbalistou, ale ve čtrnácti letech si zlomil nohu a k fotbalu už se nevrátil. Po několika malých divadelních rolích v devatenácti odešel do Madridu. Živil se jako číšník a model, až se nakonec dostal do Národního divadla. Zde si ho všiml Pedro Almodóvar a obsadil ho v roce 1982 do Labyrintu vášní. O pět let později si pod jeho taktovkou zahrál gaye ve snímku La Ley del deseo, jejich další počin Ženy na pokraji nervového zhroucení byl nominován na Oscara.

Jeho prvním anglicky mluveným filmem byl v roce 1992 film „Králové mamba“, kde si zahrál kubánského muzikanta Nestora Castilla.

V osobním životě prošel zatím dvě manželství. Nyní je ženatý s hollywoodskou hvězdou Melanii Griffith a spolu tvoří jednu z nejstabilnějších dvojic showbyznysu. Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Filmografie

Antonio Banderas na 44. MFF KV (2009)

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Antonio Banderas
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Antonio Banderas