Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Málaga

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Málaga je přístavním městem v Andalusii na jihu Španělska. Leží na pobřeží Středozemního moře na Costa del Sol (Pobřeží slunce). Je centrem provincie Málaga.

V roce 2007 žilo v Málaze 576 725 obyvatel a byla 6. největším městem Španělska.[1]Celkový počet obyvatel v metropolitní oblasti Málagy činil 897 563 osob (taktéž 6. místo).[2] Málaga je obklopena horami a dvěma řekami, Guadalmedina a Guadalhorce, které ve městě vtékají do Středozemního moře.

Centrum města leží hned u vstupu do přístavu. Čtvrti El Perchel, La Trinidad a Lagunillas obklopují centrum. Narodili se zde malíř Pablo Picasso, známý španělský politik z 19. století Antonio Canovas del Castillo a herec Antonio Banderas.

V prosinci 2007 bylo město napojeno na síť vysokorychlostních železnic AVE.

Obsah

Geografie a podnebí

Málaga, která leží na západním pobřeží Středozemního moře na Costa del Sol (Pobřeží slunce), obklopují pohoří Sierra de Mijas a Montes de Málaga. Městem protékají řeky Guadalmedina a Guadalhorce, které ústí do Středozemního moře.

V Málaze je středozemní podnebí, počasí je po většinu roku slunečné. Léto je nadprůměrně suché a horké, teploty se pohybují velmi často i přes 30 °C. Zimy jsou mírné.

Městské části

Město je rozděleno na 10 větších čtvrtí (= distritos). Centro, Este (s Pedregalejo, El Palo a Cerrado de Calderón), Ciudad Jardín, Bailén/Miraflores, Palma/Palmilla, Cruz de Humilladero, Carretera de Cádiz, Churriana (začleněno do města roku 1905), Campanillas a Puerto de la Torre, které se opět dělí na stovky menších Barrios (obytné nebo industriální části).

Panorama

Panorama města
Panorama města Málaga (duben 2014)


Partnerská města

Reference

  1. INE - počet obyvatel v obcích, 2007
  2. Proyecto Audes

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Málaga
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Málaga
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace