Avril Lavigne

Z Multimediaexpo.cz

Avril Lavigne (červen 2019)
Avril Lavigne (červen 2019)

Avril Ramona Lavigne Whibley (* 27. září 1984, Belleville, Ontario, Kanada) je kanadská rocková zpěvačka a držitelka ceny Grammy. Její rodiče jsou francouzského původu, ale ona sama dlouho francouzsky neuměla.

V roce 2006 byla zařazena časopisem „Canadian Business Magazine“ na sedmou příčku do žebříčku nejvlivnějších Kanaďanů v Hollywoodu. Po celém světě prodala 26 milionů alb.

Obsah

Dětství

Avril Lavigne se narodila v Belleville v Ontariu francouzským rodičům – Johnovi a Judy. Judy říká, že si Avrilina hudebního nadání všimla poprvé, když byly Avril dva roky a zpívala s ní písně z kostela. Když jí bylo pět, přestěhovali se do města Napanee.

V roce 1998 vyhrála soutěž a možnost zazpívat si s Shaniou Twain na jejím prvním velkém turné. Vystoupila na jejím koncertě v Ottawě a zazpívala píseň „What Made You Say That“?

Brzy si ji všimnul manažer Cliff Fabri, když zpívala coververze country písní v knihkupectví v Kingstone v Ontariu. Při vystoupení v Lennox Community Theatre si Avril všiml místní folkový zpěvák Steve Medd (příbuzný vlivného kanadského novináře, Bena Medda), který ji pozval, aby si s ním zazpívala v jeho písni "Touch the Sky" z alba Quinte Spirit, které vyšlo v roce 1999. Také si zazpívala v jeho písních "Temple of Life" a "Two Rivers" na jeho dalším albu z roku 2000, My Window to You.

V 16 podepsala smlouvu s Kenem Krongardem z Arista Records, který pozval šéfa firmy Antonia "L.A." Reida, aby si ji poslechl v New Yorku ve studiu producenta Petera Zizza. Zalíbila se mu a začala pracovat na svém prvním albu.

Hudební kariéra

Let Go (2001 – 2003)

Let Go vyšlo 4. července 2002 a umístilo se na druhém místě ve Spojených Státech a na prvním místě v Austrálii, Kanadě a Velké Británii. To z ní učinilo nejmladší sólovou umělkyni, která toto ve Velké Británii dokázala. V roce 2003 její rekord překonala Joss Stone.

Po měsíci od vydání bylo toto album multiplatinové a o dva týdny později dokonce trojnásobně platinové. Po šesti měsících už bylo čtyřnásobně platinové. Celkově se ho prodalo 13 197 000 kusů a stalo se nejprodávanějším ženským albem toho roku a nejprodávanějším debutem.

Z alba byly vydány čtyři singly. „Complicated“ se dostalo v Austrálii na první místo a v americké hitparádě U.S. Hot 100 na druhé místo a také to byl jeden z nejlépe prodávaných kanadských singlů roku 2002. Avril Lavigne překonala rekord Natalie Imbruglie, když se jí podařilo udržet singl "Complicated" na prvním místě v hitparádě Contemporary Hit Radio jedenáct týdnů v kuse. Píseň "Sk8er Boi" se dostala v USA a Austrálii, "I'm With You" se dostala do top 10 v USA a Velké Británii a "Losing Grip" se dostala do top 10 v Tchaj-wanu a do top 20 v Chile.

Avril byla jmenována nejlepším nováčkem na cenách MTV Video Music Awards 2002, vyhrála čtyři ceny „Juno Awards 2003“ (měla šest nominací) a cenu World Music Award za světově nejlépe prodávaného kanadského umělce a byla nominována na 8 cen Grammy.

Under My Skin (2004 – 2006)

Druhé album Avril Lavigne Under My Skin vyšlo 25. května 2004 v USA. Tam se okamžitě umístilo na prvním místě, stejně jako ve Velké Británii, Německu, Japonsku, Austrálii, Kanadě, Mexiku, Argentině, Španělsku, Irsku, Thajsku, Koreji a Hong Kongu. V USA se ho prodalo v prvním týdnu prodeje přes 380 000 kusů. Avril napsala většinu svého alba s kanadskou autorkou písní Chantal Kreviazuk, i když na některých písních se podíleli i Ben Moody (bývalý člen Evanescence), Butch Walker a její bývalý kytarista Evan Taubenfeld. Manžel Chantal Kreviazuk, Butch Walker a Don Gilmore byli producenty alba.

Úvodní singl "Don't Tell Me" se dostal na první místo v Argentině a Mexiku, ve Velké Británii do top 5 a do top 10 v Austrálii a Brazílii. Singl "My Happy Ending" se dostal do americké top10 a byl tam jejím třetím největším hitem. Třetí singl "Nobody's Home" se nedostal ani do top 40. Čtvrtý singl "He Wasn't" se ve Velké Británii dostal na 23. místo a na 25. v Austrálii a v USA nebyl jako singl vydán. Poslední singl "Fall to Pieces" si tak dobře jako předchozí singly nevedl.

Avril Lavigne získala dvě ceny „World Music Awards 2004“ za nejlepšího poprockového umělce a za nejlépe prodávaného kanadského umělce roku. Získala pět nominací na ceny Juno Award 2005 z nichž vyhrála tři. Také vyhrála cenu Nickelodeon Kids‘ Choice za „oblíbenou zpěvačku“. Avril napsala společně s Matthewem Gerardem píseň "Breakaway" pro Kelly Clarkson a ta se pak objevila na soundtracku k filmu Deník princezny 2 a na albu Kelly, které dostalo také název Breakaway.

Lavigne se vydala na turné „Live and by Surprise“ po 21 městech v USA a Kanadě na propagaci alba Under My Skin. První zastávkou byl Minneapolis a Avril vystupovala zásadně jen po obchodních domech a každé vystoupení se skládalo z krátkých akustických setů. Doprovázel ji její kytarista Evan Taubenfeld. Vystoupení bylo oznámeno nejdříve dva dny před ním. Turné bylo velmi úspěšné.

Avril byla většinu roku 2005 na turné a rozjížděla svou hereckou a modelingovou kariéru. Vystoupila na zimní olympiádě 2006 v italském Turíně s písní „Who Knows“ při oficiálním předávání „štafety“ zimních her Kanadě, kde se olympijské hry budou konat v roce 2010.

The Best Damn Thing (2007 – 2010)

Její třetí album, The Best Damn Thing, vyšlo v dubnu 2007. Produkovali ho Dr. Luke, její manžel Deryck Whibley, Rob Cavallo, Butch Walker a ona sama. Travis Barker byl na albu bubeníkem. Svůj rádiový debut si album odbylo v rádiu „Hot 89.9“ v Ottawě 14. dubna 2007 v 6 hodin odpoledne. Na svém profilu na MySpace prozradila, že prvním singlem bude píseň Girlfriend a že má vyjít 29. ledna, ale toto datum se posunulo kvůli vzrůstající rádiové popularitě singlu Keep Holding On. Singl Girlfriend měl nakonec premiéru 26. února. Debutoval v hitparádě Billboard Hot 100 na pátém místě. To je její nejlepší singlový debut a na internetu se ho prodalo přes 122 000 kusů v internetovém obchodě iTunes. Girlfriend také debutoval na třetím místě v hitparádě Billboard's Top Digital Songs, do které se Avril tak dostala podruhé (jejím prvním singlem, který v hitparádě bodoval, byl zmíněný Keep Holding On). Píseň Girlfriend má refrén nazpívaný v osmi různých jazykových verzích. Nazpívala ho ve španělštině, portugalštině, mandarinské čínštině, japonštině, italštině, němčině, francouzštině a samozřejmě v angličtině. Dalšími úspěšnými singly z alba The Best Damn Thing byly písně When You’re Gone a Hot. V březnu 2008 vyrazila Avril na turné The Best Damn Tour, aby podpořila prodej nového alba. V témže měsíci se také objevila už podruhé v kariéře na obálce časopisu Maxim.[1] V srpnu měla účinkovat v Kuala Lumpur, ale malajská islamistická opoziční strana Pan-Malaysian Islamic Party, chtěla koncert zakázat, jelikož Avriliny pohyby na pódiu jsou prý „příliš sexy“ a koncert, který se měl konat dva dny před malajským Dnem nezávislosti, který se slaví 31. srpna, by prý propagoval špatné mravy.[2]

Goodbye Lullaby (2011 – 2012)

V listopadu 2008, měsíc po skončení turné The Best Damn Tour, začala nahrávat ve svém studiu skladbu Black Star,[3] která byla napsána pro propagační kampaň k jejímu stejnojmennému parfému.[4] V červenci 2009 bylo pro nové album nahráno devět písní,[3] včetně skladeb Fine, Everybody Hurts a Darlin. Několik tracků napsala Avril už dříve, např. Darlin byla druhou skladbou, kterou ona sama napsala jako patnáctiletá, když žila v Napanee v Ontariu. O albu řekla, že je o „životě“. „Nedělá mi problém napsat song, ve kterým si budu dělat srandu z kluků nebo se do nich pořádně obuju, ale sednout si a upřímně psát o něčem, co je mi blízké, o něčem, čím jsem si prošla, to je úplně něco jinýho,“[4] svěřila se zpěvačka. Od alba, které bude z velké části akustické,[5] se čeká, že se na něm Avril vrátí ke svému starému hudebnímu stylu. Podle Avril jsou písně na albu naprosto odlišné od její předchozí tvorby s výjimkou hlavního singlu What the Hell, „jsem teď dospělejší, což se musí nějak projevit i v mojí hudbě, už to nebude jen pop-rock“.[6]

V lednu 2010, během práce na novému albu, si odskočila ke spolupráci se společností Disney a vytvořila pro ni kolekci oděvních designů inspirovaných filmem Tima Burtona Alice in Wonderland. Požádala vedení Disneyho, jestli by nemohla pro film napsat píseň a tak vznikla skladba Alice, která ve filmu zazněla při závěrečných titulcích.[7] a objevila se in soundtracku Almost Alice[8]

Během koncertu v rámci závěrečného ceremoniálu XXI. zimních olympijských her 2010 ve Vancouveru zazpívala Avril své písně My Happy Ending a Girlfriend.[9] Přestože si nesmírně vážila toho, že mohla na koncertu účinkovat, litovala, že se kvůli němu nemohla zúčastnit hokejového zápasu mezi Spojenými státy a Kanadou, „drželi nás všechny pod zámkem. Z bezpečnostních důvodů jsme nesměli z našich karavanů ani na krok“.[10]

Oficiální uvedení alba na trh bylo několikrát odloženo. „Píšu si svoji vlastní hudbu a tak mi trvá dýl, než dám všechny nahrávky dohromady, protože ty věci musím nejdřív prožít, abych měla o čem psát“,[11] zdůvodnila Avril opakované odklady, zároveň dodala, že teď má dost materiálu na dvě desky.[11] V lednu uvedla pro časopis Maxim, že album Goodbye Lullaby bylo hotové za dva a půl roku a dodala, že důvodem zdržení byla její nahrávací společnost, jelikož dokončené bylo ve skutečnosti už rok.[8] Goodbye Lullaby by se mělo na pultech objevit 8. března.[12] Hlavní singl, What The Hell, měl premiéru 31. prosince v programu Dick Clark's New Year's Rockin' Eve.[12]

V prosinci 2010 vydala americká zpěvačka Miranda Cosgrove píseň Dancing Crazy, kterou napsala Lavigne, Max Martin a Shellback. Martin skladbu zároveň i produkoval. Spekuluje se, že tento track byl původně určen pro album Goodbye Lullaby, ale nakonec z jeho použití sešlo.[13]

V lednu 2011 vydala první singl z Goodbye Lullaby s názvem What The Hell.

Druhým singlem alba Goodbye Lullaby je píseň Smile, která vyšla 20. května 2011.

Třetím singlem se stala skladba Wish You Were Here, singl vyšel 9. září i s videoklipem, ihned se stal nejúspěšnějším singlem z alba Goodbye Lullaby.

Avril Lavigne (2012 – 2013)

Na pátém albu začala pracovat vzápětí po vydání Goodbye Lullaby. Prvním singlem z připravované desky se stala píseň "Here's to Never Growing Up". Na albu se také objevil duet s jejím manželem Chadem Kroegerem nebo píseň Bad Girl, která vznikla ve spolupráci s Marylin Mansonem. Během vystoupení v The Viper Room v Los Angeles zazpívala svým fanouškům píseň "Seventeen", která se na této desce také objeví. Dne 18. července vypustila na svůj youtube kanál druhý singl Rock N Roll. Skladba oficiálně vyšla 30. července. Další píseň Let Me Go vypustila zpěvačka 7. října a následně i videoklip o 8 dní později. Celé její album vyšlo 5. listopadu. Avril již začala připravovat turné po světě, do České republiky nezavítá. Na konci dubna 2014 vyšel 4. singl pro Japonsko "Hello Kitty", který obdržel nával kritiky, dokonce byl nazván rasistickým, právě kvůli primárnímu zaměření na japonský trh.

Avril Lavigne (červen 2019)

Fanoušky Avril Lavigne pojmenovala "Little Black Stars". Avril má ráda hvězdičky a jeden z jejích parfémů se jmenuje Black Star. Avril také uspořádala turné "The Black Star Tour". Hvězdy má dokonce i vytetované.

Head Above Water (2019)

Své šesté a zatím poslední album vydala po téměř pětileté pauze, při které bojovala s lymskou boreliózou. O svém zážitku zpívá ve své písní "Head Above Water." "Myslela jsem, že umřu," řekla při jednom ze svých rozhovorů. Další písně z alba jsou např. : "Tell Me It's Over, kterou vydala po písni "Head Above Water" hned jako druhou a nebo píseň "Dumb Blonde", kterou nazpívala společně s Nicki Minaj.

Filmová kariéra

Avril si odbyla filmový debut v animovaném filmu Za plotem. Spolu s ní na něm pracovali William Shatner, Bruce Willis, Garry Shandling, Wanda Sykes, Nick Nolte a Steve Carell. Zahrála si ve filmu The Flock a jejím dalším projektem byl film Fast Food Nation, který je založený na její oblíbené knížce. Avril napsala a nazpívala píseň "Keep Holding On" s Dr. Lukem pro film Eragon.

Osobní život

Říkalo se, že je Avril vegetariánka. Nedávno však v jednom interview řekla, že už se za vegetariánku označovat nebude „pro případ, že by ji někdo přistihl jak jí maso“.

Jako teenager chodila v Napanee do restaurace La Pizzeria. V dokumentu Under My Skin Bonez Documentary řekla, že pizza s olivami je jejím oblíbeným jídlem, avšak moc ji nejí, protože pizza není dobrá pro její hlas. V této restauraci její oblíbená pizza dostala jméno podle Avril a také je tam návštěvní kniha pro fanoušky, kteří jí tam mohou napsat své vzkazy a Avril si jí vždycky vyzvedne, když je na návštěvě u rodiny.

Avril má vytetovanou hvězdu na levém zápěstí. Stejnou má i její kamarád a spolupracovník Ben Moody. Na konci roku 2004 si nechala na pravé zápěstí vytetovat malé růžové srdce s písmenem D – což má být první písmeno jejího manžela Derycka Whibleyho, se kterým si koupili dům v Beverly Hills.

Lavigne byla spojována se svým bývalým kytaristou Evan Taubenfeld, i když s ním ve skutečnosti nikdy nechodila. Avšak Evan ji stále považuje za „Nejdražší přítelkyni na světě“, jak řekl na svých oficiálních stránkách. V jednom rozhovoru pro časopis J-14 řekla, že svou první pusu dostala ve 14 letech. V časopise M z roku 2003 byl článek o tom, že bývalý přítel Avril prodává její milostné dopisy na eBay.

V únoru 2004 začala Avril chodit s Deryckem Whibleym, hlavním zpěvákem skupiny Sum 41. 27. června 2005 se zasnoubili. Deryck požádal Avril o ruku při výletu do Benátek.

Vzali se v sobotu 15. července 2006 v kalifornském pobřežním městě Montecito. Ceremoniál začal v 5 hodin odpoledne a trval 20 minut. Avril na sobě měla šaty od návrhářky Very Wang a Deryck oblek od Huga Bosse. Svatby se zúčastnilo asi 110 hostů.

Jako jejich svatební píseň si zvolili „Iris“ od skupiny The Goo Goo Dolls.

Doprovodná kapela

Současní členové

Bývalí členové

Diskografie

Filmografie

Zajímavosti

 • Avrilin bratr Matt se objevuje ve videu "Girlfriend" jako člen její kapely.
 • Avrilina sestra Michelle se objevuje ve videu "Sk8er Boi."
 • Je po ní pojmenovaná pizza v „LaPizzeria“ v Napanee.

Charita

Avril se zapojila do charity jako „Make Some Noise,Amnesty International“, „Camp Will-A-Way“, „Music Clearing Minefields“, „US Campaign for Burma“, „Make-A-Wish Foundation“ a „War Child“.

Singly

Čísla jsou nejvyšší umístění v dané zemi (CZ - Česko, CAN - Kanada, UK - Velká Británie), nejvyšší české umístění je založeno na hitparádě IFPI:

 • z alba Let Go
  • 2002: „Complicated“ CZ-3. CAN-1. USA-2. UK-3.
  • 2002: „Sk8er Boi“ CZ-5. CAN-1. USA-10. UK-8
  • 2002: „I'm With You“ CZ-11. CAN-1. USA-4. UK-7.
  • 2003: „Losing Grip“ CAN-1. USA-64. UK-22.
 • z alba Under My Skin
  • 2004: „Don't Tell Me“ CZ-23. CAN-1. USA-22. UK-5.
  • 2004: „My Happy Ending“ CZ-5. CAN-1. USA-9. UK-5.
  • 2004: „Nobody's Home“ CZ-80. CAN-1. USA-41. UK-24.
  • 2005: „He Wasn't“ CZ-64. CAN-1. UK-23.
  • 2005: „Fall to Pieces“ - jen v USA
  • 2007: „Girlfriend“

Velká Galerie

Reference

 1. Prato, Alison (March 2008). "Pretty in Punk". Maxim (Alpha Media Group) (123): 82–87.
 2. Kaufman, Gil (18 August 2008). "Avril Lavigne Faces Possible Ban In Malaysia For Being 'Too Sexy'". MTV. Retrieved 30 March 2009.
 3. 3,0 3,1 http://music-mix.ew.com/2009/07/24/avril-lavigne-in-the-studio-exclusive/
 4. 4,0 4,1 ^ a b Diehl, Matt (3 September 2009). "Avril Lavigne Mellows Out, Gets Serious". Rolling Stone (Rolling Stone LLC) (#1086): 24.
 5. http://www.guardian.co.uk/music/2009/jul/29/avril-lavigne-acoustic-new-album
 6. http://www.mtv.com/news/articles/1652842/20101122/lavigne_avril.jhtml
 7. http://www.thepacifican.com/new/index.php?option=com_content&task=view&id=2628&Itemid=100016
 8. 8,0 8,1 http://www.webcitation.org/mainframe.php
 9. http://www.merinews.com/article/avril-lavigne-others-at-closing-ceremony-watch-video/15799788.shtml
 10. ^ a b c d e f g h i j k Swanner, Rebecca (8 June 2010). "Avril". Inked (Pinchazo Publishing Group) (June/July 2010): 40–45.
 11. 11,0 11,1 http://kingstonherald.com/entertainment/avril-lavigne-in-studio-has-strep-throat-201031750
 12. 12,0 12,1 http://www.billboard.com/news/avril-lavigne-to-release-goodbye-lullaby-1004133903.story?tag=hpfeed#/news/avril-lavigne-to-release-goodbye-lullaby-1004133903.story?tag=hpfeed
 13. http://idolator.com/5717421/miranda-cosgrove-is-dancing-crazy-on-her-avril-lavigne-written-track

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Avril Lavigne
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Avril Lavigne