Bílá hmota

Z Multimediaexpo.cz


Bílá hmota (latinsky: substantia alba) je typ tkáně míchy a mozku. Obsahuje vysoký podíl myelinizovaných nervových vláken zvaných axony (neurity), které jsou vlákny neuronů. Název vychází z její bílé barvy.

Bílá hmota mozková

Bílá hmota se v koncovém mozku nachází pod šedou hmotou, tedy pod mozkovou kůrou. Tvoří ji vlákna, která vstupují a vystupují z kůry, a dráhy, které propojují jednotlivé části mozku (asociační dráhy v rámci jedné hemisféry). Jsou v ní vnořené útvary šedé hmoty nazývané bazální ganglia. V prodloužené míše je na povrchu; procházejí ní vzestupné i sestupné nervové dráhy. Bílá hmota mozková se skládá z buněk neuroglií (zejména astrocytů a oligodendrocytů) a axonů, neobsahuje prakticky žádné neurony. Podle lokalizace se dělí na tři oblasti:

  • juxtakortikální bílá hmota – tenká vrstva pod mozkovou kůrou (obsahuje zejména tzv. U-fibrily, krátké propojovací vlákna mezi sousedícími oblastmi šedé hmoty)
  • periventrikulární bílá hmota – tenká vrstva v blízkosti mozkových komor
  • centrální bílá hmota – bílá hmota mezi juxtakortikální a periventrikulární vrstvou

Toto rozdělení má svůj význam, protože při různých onemocněních bílé hmoty jsou často postiženy její specifické oblasti.

Literatura

  • SINĚLNIKOV, R. D. a kolektiv. Atlas anatomie člověka. Svazek III. Praha : Státní zdravotnické nakladatelství, 1965. 400 s.  

Externí odkazy