Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Bangkok

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Bangkok při západu slunce (2004)
Chrám Wat Phra Kaeo (2001)

Bangkok, thajsky: กรุงเทพมหานคร, Krung Thep („Město andělů“), je hlavní město Thajska, jedno z předních světových středisek turistického ruchu. Vlastní město má plochu 482 km² (tedy zhruba stejně jako Praha) a k 1. lednu 2005 čítá 5 104 475 obyvatel. Celá provincie Bangkok pak má 1 565,2 km² a 9 751 492 obyvatel.

Bangkok je přitom jméno původní osady, která byla roku 1782 přejmenována na Krung Thep (zkrácená forma), přesto je původní název zejména v cizině užíván až dodnes. Kuriozitou je však původní ceremoniální název města, nejdelší název obce na světě:

กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถาน อมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์
Krungthep mahanakhon amorn rattanakosin mahintara ayutthaya mahadilok phopnopparat rajathani burirom udomrajaniwet mahasathan amornphimarn avatarnsathit sakkathatitaya visnukam prasit

v překladu pak přibližně

město andělů, věčné a nádherné sídlo boha Indry, vznešené město, kde je uloženo devět skvostných drahokamů, královské město s mnoha velkolepými paláci a stavbami, věčné město, kde sídlí bohové a má svůj domov bůh Krišna, město stvořené bohem Višnuem.

Obsah

Poloha a přírodní podmínky

Bangkok leží v ploché krajině na řece Chao Phraya (Menam) těsně před jejím ústím do Thajského zálivu.

Klima je tropické, ovlivněné monzuny. Průměrná roční teplota je 28°C (26°C v lednu, 30°C v květnu), roční úhrn srážek dosahuje 1460 mm. Nejlepší doba návštěvy je období ‚‚chladna a sucha‘‘ od listopadu do dubna.

Dějiny města

Do konce 18. století byl Bangkok pouze pobřežní vesnicí a častou zastávkou evropských obchodníků. Teprve roku 1782 sem král Ráma I., zakladatel dodnes panující dynastie, přemístil hlavní město Siamu.

Pamětihodnosti

Bangkok je směsicí luxusních drahých domů, residencí, tržišť, rušné dopravy, krásných buddhistických chrámů, které vyzařují klid a pohodu.

Mezi nejnavštěvovanější místa patří: staré královské město, královský palác a v jeho komplexu královská kaple Wat Phra Kaeo, palác Vimanmek ve čtvrti Dusit, který je celý postaven z pozlaceného týkového dřeva (původně byl vybudován v roce 1868 jako letní sídlo královské dynastie na ostrově Ko Si Chang nedaleko Pattayi, ale v roce 1901 byl přenesen do Bangkoku), čínské město, Národní muzeum, Sanam Luang, palác Wang Na, chrám ležícího Buddhy, čtvrť Dusit a spousty jiných atrakcí. Kdo miluje nákupy, určitě by neměl vynechat náměstí Siam.

Wat Phra Kaeo je částí Královského paláce a jedná se o nejvýznamnější chrám v zemi. Představuje jednu z nejúžasnějších staveb Thajska. Je zde uložen Smaragdový Buddha (nejposvátnější symbol Thajska) v Královské kapli.

Čínské město jedno z nejrušnějších, nejbarevnějších částí Bangkoku. Úzké uličky plné krámů a tržišť.

V indické čtvrti Pahurat, kde je také velké množství bazarů a kde to žije ve dne i v noci, stojí také druhý největší sikhský chrám mimo Indii.

Letiště Bangkok-Suvarnabhumi je jedno z největších na světě.

Noční pohled na centrum Bangkoku (HDR, 2006)

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Bangkok
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace